DOLAR 33,0914
EURO 36,116
ALTIN 2595,092
BIST 11128,28
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
okul tanıtım filmi

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83
08.05.2020
991
A+
A-

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83

ÖRNEK 2 :

A = {1,2,3,4} , B = {x,y,z} kümeleri veriliyor. Aşağıdaki ifadelerden hangilerinin A kümesinden B kümesine bir fonksiyon belirttiğini bulunuz.
a) f = {(1,y) , (2,x) , (3,z) , (4,y)}
b) g = {(1,x) , (2,y) , (4,z)}
c) h = {(x,1) , (y,2) , (z,3)}

ÇÖZÜM 2 :

a) f ifadesinde tanım kümesindeki tüm elemanlar birer defa eşlendiği için f bir fonksiyondur.

b) g ifadesinde tanım kümesindeki 3 elemanı değer kümesindeki herhangi
bir elemanla eşleşmediği için g bir fonksiyon değildir.

c) h ifadesinde B kümesindeki elemanlar A kümesindeki elemanlar ile eşleştiği için h, A dan B ye bir fonksiyon değildir.

ÖRNEK 3 :

Esra ve Derya, küçük kardeşleri Uğur’un birden beşe kadar saymayı öğrendiğini gördüklerinde ona yeni sayılar öğretmek amacıyla aşağıdaki kurallara göre bir oyun oynamaya karar veriyorlar.

• Uğur, ablası Esra’nın kulağına bildiği sayılardan birini söyleyecektir.
• Esra, kardeşinin söylediği sayının iki katını ablası Derya’nın kulağına söyleyecektir.
• Derya ise Esra’nın söylediği sayının üç fazlasını yüksek sesle duyuracaktır ve böylelikle Uğur’un söylediği sayının dönüşümü tamamlanacaktır.
• Bu oyun Uğur’un bildiği tüm sayıların dönüşümü tamamlanana kadar sürecektir.

Buna göre bu kardeşlerin oynadığı oyunun kuralını bir fonksiyon şeklinde yazarak bu fonksiyonun tanım ve görüntü kümelerini bulunuz.

ÇÖZÜM 3 :

Uğur’un ablası Esra’ya söylediği sayı x olmak üzere Esra’nın Derya’ya söylediği sayı 2x ve Derya’nın duyurduğu sayı 2x + 3 olur. Böylelikle x sayısına karşılık 2x + 3 sayısı oluşur.

Bu oyunun kuralı f(x) = y olacak şekilde f(x) = 2x + 3 eşleştirme kuralı ile ifade edilebilir ve f = {(1,5) , (2,7) , (3,9) , (4,11) , (5,13) olur.

Bu fonksiyondaki sıralı ikililerin birinci bileşenleri Uğur’un bildiği sayılar kümesi olan {1, 2, 3, 4, 5} olup bu küme fonksiyonun tanım kümesidir. Bu fonksiyondaki sıralı ikililerin ikinci bileşenleri ise Uğur’un bildiği sayılara karşılık oyunun sonunda oluşan yeni sayılardır ve bu sayılar görüntü kümesini oluşturur. Buna göre bu fonksiyonun görüntü kümesi {5, 7, 9, 11, 13} olur.

ÖRNEK 4 :

Aşağıda tanım ve değer kümeleri verilen ifadelerin fonksiyon belirtip belirtmediğini bulunuz.

a) f : R → R , f(x) = √x² + 2 
b) g : N → R , g(x) = √5-x + 3x – 1

ÇÖZÜM 4 :

a) f fonksiyonunun tanım kümesinden alınan her x gerçek sayısı için x² + 2 ≥ 0 ve √x² + 2 ifadesi bir gerçek sayıdır. Dolayısıyla f : R → R , f(x) = √x² + 2 ifadesi bir fonksiyon belirtir.

b) g fonksiyonunun tanım kümesindeki bazı değerler için √5-x ifadesinin bir gerçek sayı olmadığı görülür. Örneğin x = 6 için √5-6 = √-1 sayısı bir gerçek sayı değildir. Buna göre g : N → R , g(x) = √5-x + 3x – 1 ifadesi bir fonksiyon değildir.

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 83Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 83MEB YayınlarıMEB Yayınları 10 Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83MEB Yayınları 10. sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 83Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 83Sayfa 83

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.