DOLAR 19,1004
EURO 20,6588
ALTIN 1203,568
BIST 4997,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40
09.04.2020
707
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

A : Aşağıdaki metinde numaralandırılmış boşlukları, kutularda verilen kelime ya da kelime grubundan uygun olanla tamamlayınız.

İnsanlar, MS 300-1600 yıllarını kapsayan ve adına SİMYA denilen bir uğraşın içindeydiler. Bu uğraşın amaçlarından biri, bazı metalleri altına dönüştürecek FELSEFE TAŞINI, diğeri de ölümsüzlük sağlayacak İKSİRİ bulmaktı. Yüzlerce yıl süren çabalar bir sonuç vermedi fakat bazı kimyasal maddelerin, LABORATUVAR tekniklerinin, araç ve gereçlerin keşfedilmesine yol açtı. Daha sonra bazı bilim insanlarının gözleme dayalı çalışmaları ve maddeler arasında sayısal ilişkiler kurmaları sayesinde adına KİMYA denilen bir bilim dalı oluştu. Hızla gelişen bu bilim dalında, aralarında yöntem ve teknikler, amaçlar ve sistemler farklılık gösterse de biyokimya, analitik kimya, organik kimya, anorganik kimya, FİZİKOKİMYA, polimer kimyası ve endüstriyel kimya gibi disiplinler ortaya çıktı.

Kimyasal maddeler ve bileşimleri hakkında bilgiler elde edildikçe ve endüstriyel gelişmeler arttıkça kimyanın çalışma alanları da arttı. İlaç, GÜBRE, petrokimya, arıtım ve boya-tekstil gibi alanlar kimyanın başlıca çalışma alanları oldu. Kimyanın çalışma alanlarının hızla artmasının bir sonucu olarak kimya mühendisliği, metalürji mühendisliği, ECZACILIK, kimyagerlik ve kimya öğretmenliği gibi meslekler oluştu.

Doğada birçok kimyasal madde bulunmaktadır. İnsan sağlığı ve çevre için SODYUM, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve su gibi maddeler önemliyken cıva, KURŞUN, karbon monoksit,karbon dioksit, azot dioksit, kükürt trioksit ve klor gazı gibi maddeler zararlıdır.

B : Aşağıda verilen ifadeleri okuyunuz. İfade doğru ise “D”, yanlış ise “Y” harfini işaretleyiniz.

Simya, bilimsel bir çalışmanın süreçlerini içermediğinden bir bilim dalı değildir. (Doğru)

Kimya, hayati öneme sahip, sürekli gelişmekte olan aktif bir bilim dalıdır. (Doğru)

Yaptığı deneysel çalışmalarla yanma olayına ilk defa açıklık getiren bilim insanı Robert Boyle’dur. (Yanlış) (Antony Louiser yapmıştır)

Aristo, bütün maddelerin hava, su, toprak ve ateş olmak üzere dört elementten oluştuğu fikrini ortaya attı. (Doğru)

Polimer kimyası, kimyasal bir maddenin bileşenlerinin ayrılmasını, tanınmasını ve miktarlarının ölçülmesini inceleyen bir kimya disiplinidir. (Yanlış) (Verilen tanım analitik kimya)

Endüstriyel ve evsel atık suların kimyasal arıtma aşamalarından biri de koagülasyon işlemidir. (Doğru)

Kimyanın çalışma konularından biri de maddelerin yapısının, yapısında meydana gelen değişimlerin ve yapıları bir arada tutan kuvvetlerin incelenmesidir. (Doğru)

Elementler, kimyasal yöntemlerle kendisinden daha basit maddelere ayrıştırılabilen saf maddelerdir. (Yanlış) (Elementler ayrışmazlar)

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 40Sayfa 40Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.