DOLAR 19,0935
EURO 20,6507
ALTIN 1204,815
BIST 4997,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36
09.04.2020
295
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

Demir (Fe)

İnsan vücudunda çoğunluğu hemoglobinde olmak üzere çeşitli dokulara dağılmış olarak bulunur. Vücudun enerji üretiminde, kan yapımında, beyin ve zekâ gelişiminde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de görev alır. Fazla demir vücutta başlıca karaciğer, dalak, bağırsak ve kemik iliği gibi yerlerde depo edilir.

Bitkilerin gelişmesi için toprakta bulunması gereken önemli kimyasal maddelerdendir. Bitkilerde klorofil için gerekli bir elementtir. Fotosentez, protein ve karbonhidrat oluşumuna, solunuma ve birçok enzim faaliyetinin gerçekleşmesine yardımcı olur. Topraktaki demir eksikliği, bitkinin büyüme ve gelişmesinin durmasına neden olur.

Kalsiyum (Ca)

Vücutta bulunan kalsiyumun çok büyük bir kısmı kemik dokusunda, çok az bir kısmı da hücre dışı sıvıda bulunur. Kemik yapısının korunmasında, kanın pıhtılaşmasında, kasların ve sinirlerin uyarılmasında, hücre zarının geçirgenliğinde, salgılama olaylarında, hormon salınmasında, kalp atışının düzenlenmesinde önemli görevler üstlenir.

Tarım arazilerinin sulama sularında, toprağın yapısında ve geçirgenliğinde önemli rolü olan kimyasal maddedir. Bitkiyi güçlendirir, olumsuz çevre şartlarına karşı bitkinin direncini artırır. Yeterli düzeyde kalsiyum alamayan bitkinin kök sistemi zayıflar ve topraktaki dayanıklılığı azalır.

Magnezyum (Mg)

Vücutta bulunan kemik ve dişlerin yapısında yer alır. Hücre içi ve hücreler arası sıvılarda bulunur. Birçok enzimin görevini yapması için gerekli kimyasal maddelerdendir. Ayrıca hücrelerin enerji üretiminde, kasların kasılmasında da görev alır.

Yeşil yapraklı bitkilerde fotosentez olayında rol oynayan klorofilin yapısında bulunur. Bitkilerin büyümesi için gerekli kimyasal maddelerdendir. Topraktaki eksikliğinde bitkilerde gelişme yavaşlar, tohum ve meyve verimi azalır.

Su (H2O)

Canlı organizmalarda hayati öneme sahip, bütün biyolojik faaliyetlerin yerine getirilmesinin her sürecinde ihtiyaç duyulan bir kimyasal maddedir. Dolaşım ve sindirim sistemlerinin çalışmasında, vücudun zararlı maddeleri dışarı atmasında, kan dolaşımının gerçekleşmesinde, derinin nemlenmesinde, vücut sıcaklığının dengelenmesinde, besinlerin sindirilmesinde büyük rol oynar.

Topraktaki bitkiler için gerekli olan besin maddelerinin çözünmesini ve bu besin maddelerinin bitkinin kökleri tarafından alınarak yapraklara kadar taşınmasını sağlar. Yeşil bitkilerin fotosentez olayını gerçekleştirmesinde görev alır. Su donduğunda yüzeydeki buz tabakası, alttaki su için yalıtım görevi görerek su altındaki hayatın devamına imkân sağlar.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 36Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 36Sayfa 36Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 36Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 36Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 36

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.