DOLAR 19,0935
EURO 20,6507
ALTIN 1204,815
BIST 4997,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32
09.04.2020
569
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32

KİMYA LABORATUVARLARINDA UYULMASI GEREKEN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURALLARI

Uluslararası Çalışma Örgütü (International Labour Organization, ILO) verilerine göre her yıl, dünyada 250 milyondan fazla iş kazası meydana gelmekte, iş yerlerindeki sağlıksız durumlar ve zararlı maddelerle temas yüzünden 160 milyon işçi hastalanmakta ve 2 milyonu aşkın işçi de meslek hastalıkları ya da iş kazaları yüzünden ölmektedir.

Kimya laboratuvarları da iş yerlerinden biridir. Bu nedenle laboratuvara girildiği andan itibaren yapılacak her türlü işlemde, aşağıdaki kurallara uyulması ve sorumlulukların üstlenilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

• Laboratuvar önlüğü olmadan laboratuvarlarda çalışılmamalı ve sürekli olarak önlük giyilmelidir.

• Gözler için özel koruma gözlüğü takılmalı, ayrıca gerektiğinde maske kullanılmalıdır.

• Laboratuvara girerken saçlar toplanmış, tırnaklar kimyasal madde kalıntısı biriktirmeyecek uzunlukta olmalıdır.

• Kimyasal çözücü maddelerin buharlarının etkisinden dolayı lens takılmamalıdır.

• Laboratuvarda yüzük, künye, kolye, bilezik gibi takılar, kimyasal maddelerin deri ile temas süresini artıracağından, çalışmaya başlamadan önce çıkarılmalıdır.

• Ellerde açık yara, kesik, çatlak vs. varsa çalışmaya başlamadan önce mutlaka bandajla kapatılmalı ve yapılacak işe uygun eldiven giyilmelidir.

• Laboratuvardan çıkınca eller mutlaka yıkanmalıdır.

• Laboratuvarlarda hiçbir şekilde yiyecek, içecek tüketilmemeli, sakız çiğnenmemelidir.

• Laboratuvarda bulunan hiçbir malzeme deney dışı amaçlar için kullanılmamalıdır.

• Laboratuvarda başkalarının dikkatini dağıtıcı hareketlerden kaçınılmalı, oyun oynanmamalı ve şaka yapılmamalıdır.

• Kimyasal maddeler koklanmamalı, bu maddelerin tadına bakılmamalı, bu maddelere çıplak elle dokunulmamalı, bunlar uygun malzeme ile tartılmalı ve aktarılmalıdır.

• Kimyasal maddelerin alındığı kapların kapağı derhal kapatılmalı, kapaklar karıştırılmamalıdır.

• Laboratuvarda kullanılan tüm kimyasal maddeler üretim aşamasında saf olarak üretilmektedir. Dolayısıyla tepkimelerde tehlike veya kazaya neden olunmaması için her kimyasal madde kendine ait temiz bir kaşık veya pipetle aktarılmalı, kimyasal maddeler gelişigüzel birbirine karıştırılmamalıdır.

• Laboratuvarlarda kullanılan ölçekli cam malzemelerin ayarları üretim aşamasında yapıldığından hassas deneylerde etüvde kurutma işlemi yapılmamalı, bu malzemeler yüksek sıcaklığa kadar ısıtılmamalıdır.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 32Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 32Sayfa 32Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 32Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 32

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.