DOLAR 19,1043
EURO 20,6412
ALTIN 1203,698
BIST 4997,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30
09.04.2020
307
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

Kimya Bilimi

Elementi gösteren sembolün ilk harfi daima büyük, ikinci harfi daima küçük yazılır. Kobalt elementinin sembolü Co yerine CO yazılırsa kobalt elementinin sembolü değil, karbon monoksit molekülünün formülü yazılmış olur.

Günümüzde birçok elementin adını Latince ve Grekçe gibi yabancı dillerden alması ve elementlerin bu dillerde sembolleştirilmesi, kimyada ortak bir sembolik dilin oluşmasına ve kimya biliminde iletişimin daha kolay ve anlaşılır ifade edilmesine imkân sağlamıştır.

Elementlerin özellikleri şunlardır:

  • Saf maddelerdir.
  • Kimyasal sembollerle gösterilir.
  • Aynı cins atomlardan oluşur.
  • Kendilerini oluşturan atomların özelliğini gösterir.
  • Kimyasal işlemlerle daha basit maddelere ayrıştırılamaz.

BİLEŞİKLERİN ADLARI VE FORMÜLLERİ

Etraftaki cisimlere, binalara, yapı malzemelerine ve daha birçok şeye bir an bakıldığında, dünyadaki maddelerin hayrete düşürecek çeşitliliği görülebilir. Maddelerdeki bu çeşitlilik, elementlerin farklı oranlarda birbirleriyle birleşerek sayılamayacak kadar çeşitli bileşikleri oluşturmasındandır. Bileşik, farklı iki ya da daha fazla element atomunun, belirli oranlarda bir araya gelerek kimyasal etkileşimlerle oluşturduğu saf maddedir.

Bileşik formülüYaygın adıBileşik formülüYaygın adıBileşik formülüYaygın adı
H2OSuCaCO3Kireç TaşıKOHPotas kostik
HClTuz RuhuNaHCO3Yemek SodasıCaOSönmemiş Kireç
H2SO4Zaç YağıNH3AmonyakNaClYemek Tuzu
HNO3KezzapCa(OH)2Sönmüş Kireç
CH3COOHSirke AsidiNaOHSud Kostik

Bir bileşiğin, elementlerinden veya diğer bileşiklerden elde edilmesine sentez, yapısının aydınlatılmasına ise analiz denir.

Bileşiklerin özellikleri şunlardır:

  • Saf maddelerdir.
  • Kimyasal formüllerle gösterilir.
  • Farklı cins atomlardan oluşur.
  • Kendilerini oluşturan elementlerin özelliğini göstermez.
  • Kimyasal işlemlerle daha basit maddelere ayrıştırılabilir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 30Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 30Sayfa 30Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 30Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 30Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 30

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.