DOLAR 19,1043
EURO 20,6543
ALTIN 1204,392
BIST 4997,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26
09.04.2020
507
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

KİMYA ALANI İLE İLGİLİ BAZI MESLEKLER

Mesleğinde uzmanlaşmış, iyi bir kimyacı olabilmek için meslek bilgisi dışında uzlaşma kültürü, rasyonel düşünce, girişimcilik ve inisiyatif sahibi olunmalıdır.

Kimyanın yer aldığı endüstrilerde, bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda gerekli mesleki yeterlikleri kazanmış, nitelikli insan kaynaklarına ihtiyaç vardır. Bu amaçla, günümüzde kimya alanı ile ilgili meslekler ortaya çıkmıştır. Kimya mühendisliği, metalürji mühendisliği, eczacılık, kimyagerlik ve kimya öğretmenliği bu mesleklerden bazılarıdır.

Kimya alanı ile ilgili meslekleri seçecek bireyler yaratıcı ve yenilikçi olmanın ve inisiyatif almanın yanı sıra hedeflere ulaşmada projeleri planlama ve yönetme yeteneğini ortaya koymada da girişimci bir ruha sahip olmalıdır. Şimdi, kimya alanı ile ilgili bu meslekleri yakından tanıyalım.

Kimya Mühendisliği

Temel olarak kimya bilimi ile matematik, fizik, biyoloji ve ekonomi bilimlerini kullanarak önemli endüstriyel, teknolojik ve çevresel problemleri çözümleyen bir mühendislik dalıdır. Kimya mühendisi, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin bünyesinde yer alan kimya mühendisliği bölümünün dört yıllık öğrenimini başarı ile tamamlayarak diploma almaya hak kazanan kişidir.

Kimya mühendisinin endüstriyel laboratuvarlar, petrokimya, gıda, çimento, boya, tekstil, ilaç, cam, gübre, plastik, lastik, metal ve metal kaplama, seramik ve otomotiv gibi birçok çalışma alanı vardır.

Metalürji Mühendisliği

Metalürji, en genel anlamıyla metal bilimi demektir. Metalürji mühendisliği, cevher veya metal içeren ham maddelerdeki metal ve alaşımların üretilmesini, saflaştırılmasını, şekillendirilmesini ve çeşitli endüstri dallarındaki ihtiyaçlara uygun hâle getirilmesini konu alan bir mühendislik dalıdır. Metalürji mühendisi, üniversitelerin mühendislik fakültelerinin bünyesinde yer alan metalürji mühendisliği bölümünün dört yıllık öğrenimini başarı ile tamamlayarak diploma almaya hak kazanan kişidir.

Metalürji mühendisi; demir ve çelik üretiminde, demir dışı metal ve hafif alaşımların üretiminde, makine imalatı yapan sanayilerde, otomotiv yan sanayilerinde, havacılıkta ve uçak sanayinde, enerji sektöründe, AR-GE ve kalite kontrol şirketlerinde çalışma imkânına sahiptir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 26Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 26Sayfa 26Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 26Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 26Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 26

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.