DOLAR 9,2199
EURO 10,7521
ALTIN 528,825
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25
09.04.2020
242
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25

Arıtımın Kimya ile İlişkisi

Kimyasal arıtma, suda çözünmüş veya askıda bulunan maddelerin kimyasal durumunu değiştirerek çökelmelerini sağlamak üzere uygulanan bir işlemdir. Kimyasal arıtma işlemi, suyun ne amaçla kullanılacağına ve daha önce ne amaçla kullanıldığına bağlıdır. Bazı endüstrilerde kullanılacak suyun arıtma işlemi, içme ve kullanma sularının arıtma işlemlerinden farklı olabilir. Bununla birlikte farklı su arıtma işlemlerinin bazı ortak yönleri vardır. Endüstriyel ve evsel atık suların kimyasal arıtma işlemi nötralizasyon, koagülasyon ve flokülasyon olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilen ortak işlemlerdir.

Çevre ve canlılar için tehlikeli olan ağır metallerin (kadmiyum, kurşun, cıva gibi) ve siyanür iyonunun (CN-) endüstriyel atık sulardan uzaklaştırılması, elektrik santralinde suyu buhara dönüştürmek için kullanılan buhar kazanlarında korozyonun (aşınmanın) önlenmesi için oksijenin uzaklaştırılması, göl ekosisteminin bozulmasına neden olan atık sulardan fosfatların uzaklaştırılması gibi birçok işlemler kimyasal arıtma işlemleridir.

Boya ve Tekstilin Kimya ile İlişkisi

Boyanın kimyasal özelliğini, boyanın dört temel bileşeni olan bağlayıcılar, çözücüler, pigmentler ve kimyasal katkılar sağlar. Bağlayıcılar, reçineler gibi polimer yapısına sahip kimyasal maddelerdir. Çözücüler, boyanın uçucu kısmını oluşturan ve özelliklerinde değişiklik yapmadan boyaya akışkanlık özelliği kazandıran kimyasal maddelerdir. Pigmentler, herhangi bir çözeltide çözünmeyen anorganik veya organik yapıdaki kimyasal maddelerdir. Kimyasal katkılar, boyaya yayılma, matlık, parlaklık ve kurutuculuk özelliği kazandıran kimyasal maddelerdir.

Boyanın kullanıldığı yerlerden biri de tekstil endüstrisidir. Tekstil ürünleri hayvansal (yün, ipek), bitkisel (pamuk) veya sentetik (polimerik) elyaflı kullanım ürünleridir. Bir boyanın tekstil endüstrisinde kullanılabilmesi için uygulandığı tekstil ürününde kalıcı olması gerekir. Kalıcılık özelliği, boyanın kumaşa tutunmasını sağlar. Yün, ipek ve pamuk gibi elyaflar ile boya molekülleri kimyasal olarak etkileşen birçok grupları içerdiğinden kolayca boyanan kumaşlardır.

Boya, cisimlerin yüzeylerinin renklendirilmesinde kullanılan maddelerdir. Boyar madde ise cisimlerin renkli hâle getirilmesinde uygulanan maddelerdir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 25Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 25Sayfa 25Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 25Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 25Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 25

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.