DOLAR 9,2271
EURO 10,7533
ALTIN 529,408
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24
09.04.2020
249
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24

KİMYACILARIN BAŞLICA ÇALIŞMA ALANLARI

Kimyacıların iş yerlerinde verimli bir şekilde çalışabilmeleri, çözüm yaklaşımları üretebilmeleri ve sorumluluk üstlenerek liderlik edebilmeleri için anadilde bilimsel, sosyal ve kültürel anlamda etkili ve yaratıcı bir şekilde iletişim kurabilmelerine bağlıdır. Kimyacıların çalışma alanına giren birçok endüstriyel alan bulunmaktadır. İlaç, gübre, petrokimya, arıtım ve boya-tekstil bu alanlardan başlıcalarıdır. Şimdi, bu alanların kimya ile ilişkisini anlamaya çalışalım.

İlacın Kimya ile İlişkisi

Üretilen bir ilacın, canlı hücre üzerinde nasıl bir etki sağladığını açıklayabilmek için yalnızca kimya bilgileri yetmez. Aynı zamanda ilacın, canlı organizmada geçirdiği süreçlerin de kimyasını bilmek gerekir. Bu amaçla zaman içinde kimyanın bir alt disiplini olan farmasötik kimya gelişmiştir.

Farmasötik kimyanın uğraşılarından biri, elindeki ilacın etkisini daha iyi duruma getirebilmek için bu sürecin kimyasını incelemek ve bulguları eldeki moleküle uygulamaktır. Farmasötik kimyanın ikinci uğraşı ise ilacın kimyasıdır. İlacın laboratuvarda sentezi ya da doğadan elde edilişi, molekülün yapısının aydınlatılması, nicel olarak tespitinin yapılması ve biyolojik sonuç alındığında moleküler çeşitlemelerin gerçekleştirilmesi, o ilacın kimyasına girer.

Gübrenin Kimya ile İlişkisi

Tarım alanlarında daha fazla ve kaliteli ürün alınabilmesinin yollarından biri de toprağın azot, fosfor ve potasyum gibi temel besin elementlerince zenginleştirilerek verimliliğinin artırılmasıdır. Bu amaçla toprağın yapısına ve bitkinin çeşidine göre endüstride üretilen kimyasal gübreler toprağa verilir.

Günümüzde gübre endüstrisinde üretilen ve tarım alanlarında kullanılan birçok kimyasal gübre çeşidi vardır. Amonyum nitrat, amonyum sülfat, potasyum nitrat, potasyum sülfat ve diamonyum fosfat endüstride üretilen kimyasal gübre çeşitlerinden bazılarıdır.

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalarda, bitkilerin 16 bitki besin elementine ihtiyaç duyduğu belirlendi. Bunlar; karbon (C), hidrojen (H), oksijen (O), azot (N), fosfor (P), potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), kükürt (S), demir (Fe), çinko (Zn), bakır (Cu), mangan (Mn), molibden (Mo), bor (B) ve klor (Cl) elementleridir.

Petrokimyanın Kimya ile İlişkisi

Petrokimya, adından da anlaşılacağı gibi “petrol” ve “kimya” sözcüklerinin bir araya getirilmesiyle oluşmuş bir sözcüktür. Petrokimya, petrolden organik kimyasal maddeler üreten bir endüstri dalıdır. Petrokimya endüstrisinde, petrol rafineri ürünleri ve doğal gazdan başlayarak plastik, lastik, sentetik elyaf ve diğer organik kimyasal maddeler üretilir. Bu ürünlerin bazıları yine petrokimya endüstrisinde bazıları da diğer endüstri kollarında işlenerek binlerce maddeye dönüştürülür.

Türkiye’de PETKİM, petrokimya alanında kimya sanayisinin en büyük kuruluşlarından biridir. Türkiye’deki toplam kimyasal üretimin %25’i PETKİM’de üretilmektedir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 24Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 24Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 24Sayfa 24Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 24Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 24Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 24

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.