DOLAR 13,7224
EURO 15,5538
ALTIN 779,765
BIST 1880,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Çok Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23
09.04.2020
501
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Fizikokimya

Fizikokimya; fiziğin teori ve metotlarını, maddenin fiziksel özelliklerine ve kimyasal süreçlerine uygulayan, kimyasal süreçlerde enerji-iş dönüşümlerini inceleyen bir kimya disiplinidir. Fizikokimya, adından da anlaşılacağı gibi fizik ve kimya arasında yer almaktadır. Fizikokimya disiplininde basıncı, hacmi, sıcaklığı ve miktarı ölçülebilecek kadar büyük olan maddeler makroskobik yaklaşımla deneysel olarak; atom, molekül, iyon ve elektron gibi çok küçük tanecikler ise mikroskobik yaklaşımla teorik olarak incelenebilmektedir.

Polimer Kimyası

Polimer kimyası; çok sayıda küçük molekülün kimyasal bağlarla birbirine bağlanarak meydana getirdiği çok büyük moleküllü bileşiklerde, moleküllerin yapısını, kimyasal bağlarla nasıl düzenli bir yapı oluşturduklarını ve bu oluşumda meydana gelen kimyasal tepkimeleri inceleyen bir kimya disiplinidir. Organik kimyacılar bazı denemeler sonucunda, yüksek molekül ağırlıklı birçok bileşikler sentezlediler. Bu alanda ilk defa çalışan kimyacılar, özellikle doğada canlı varlıkların yapısında bulunan doğal polimerleri taklit ederek sentetik polimerleri sentezlemeyi başardılar.

Endüstriyel Kimya

Endüstriyel kimya; kimyasal tepkimeleri ve süreçleri kullanarak, en uygun ve ekonomik yoldan istenilen değişimleri gerçekleştirerek ihtiyaç duyulan kimyasal maddelerin üretilmesini sağlayan bir kimya disiplinidir. Endüstriyel kimyada, süreçlerin verimli bir şekilde uygulanabilmesi için sistemde gerçekleşen kimyasal tepkimelerin bilinmesi ve bunların laboratuvar ortamında dikkatli bir şekilde incelenmesi gerekir. Bunun yanında, endüstriyel kimyada kullanılan çeşitli mekanik teknoloji hakkında da gerekli bilgiye sahip olunmalıdır.

Hayatın her alanında olan kimya, aynı zamanda adaletin tecellisi amacıyla başvurulan bir bilim dalıdır. Kimya disiplinlerinin dışında bir alt disiplin olarak gelişen adli kimya, suç olaylarının aydınlatılmasına yönelik mahkemelerde kullanılacak kimyasal delillerin analizlerini gerçekleştiren, bilim ile hukukun kesiştiği bir daldır.

Polimer, monomer adı verilen birçok küçük birimin birbirine bağlanmasıyla oluşan çok büyük moleküldür.

Kauçuk ağacının sütünden elde edilen kauçuk, doğal polimerdir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 23Sayfa 23Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 23Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 23Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.