DOLAR 9,2195
EURO 10,7505
ALTIN 529,574
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22
09.04.2020
312
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22

KİMYA DİSİPLİNLERİ

  • Biyokimya
  • Analitik Kimya
  • Organik Kimya
  • Anorganik Kimya
  • Fizikokimya
  • Polimer Kimyası
  • Endüstriyel Kimya

Kimya biliminin çalışma alanı çok geniştir. Bu nedenle hızla gelişen kimya bilim dalında yapılan çalışmaların ve elde edilen bilgilerin artması, kimyada bazı disiplinlerin oluşmasını sağladı. Şimdi, bu kimya disiplinlerini daha yakından tanımaya çalışalım.

Biyokimya

Biyokimya; canlı organizmaların kimyasal yapısını ve hayatın devamı boyunca canlıda meydana gelen kimyasal olayları inceleyen bir kimya disiplinidir. Biyokimya, tıp ve sağlık bilimlerini de kapsamına alan biyolojinin ve kimyanın kavramlarını kullanır. Biyokimya, canlının en küçük birimi olan hücrenin kimyasal yapısını, canlının meydana gelişindeki, hayatının devamındaki ve nihayet yok oluşundaki kimyasal süreçleri konu alan bir bilimdir. Bu nedenle biyokimya büyük oranda metabolizma ile ilgilenir.

Analitik Kimya

Analitik kimya; kimyasal bir maddenin bileşenlerine ayrılmasını, tanınmasını ve miktarlarının ölçülmesini inceleyen bir kimya disiplinidir. Analitik kimyada madde ile ilgili yapılan işlemlere analiz adı verilir. Analitik kimyada analizleri iki gruba ayırmak mümkündür. Bunlar, nitel (kalitatif) analiz ve nicel (kantitatif) analizdir. Nitel analiz, kimyasal maddelerin bileşenlerine ayrılmasını ve tanınmasını sağlar. Nicel analiz ise kimyasal madde bileşenlerinin miktarlarının belirlenmesini sağlar. Analitik kimyada nitel analiz, “Hangi?”, “Ne?” sorularına cevap ararken nicel analiz “Ne kadar?” sorusuna cevap arar.

1909 yılında Nobel ödülü alan Alman Kimyacı Wilhelm Ostwald, 1894 yılında analitik kimya için şu ifadeyi kullanmıştır: “Analitik kimya; maddelerin bileşimlerinin fark edilmesi, tayin edilmesi sanatıdır ve bilimin uygulanmasında en önemli yeri işgal eder. Çünkü bilimsel ve teknik amaçlarla uygulanan kimyasal işlemlerde ortaya çıkan sorunları aşmamızda bizim en büyük yardımcımızdır.”

Organik Kimya

Organik kimya; organik bileşiklerin yapısını, özelliklerini ve bu bileşikler arasında meydana gelen kimyasal tepkimeleri inceleyen bir kimya disiplinidir. Bütün elementler arasında karbon elementi, kimyasal bağ oluşturma bakımından diğer elementlere göre en fazla farklılık gösteren elementtir. Dolayısıyla karbon, canlı hayatının temel birçok maddesi için anahtar elementtir. Bu maddelerdeki organik bileşikler, çoğunlukla karbon elementinin hidrojen ile yaptığı bileşikleri, bazen de bu bileşiklere oksijen, azot, kükürt ve diğer birkaç elementin bağlı olduğu bileşikleri içerir. Bu nedenle organik kimya, karbon kimyası olarak da bilinir.

Anorganik Kimya

Anorganik kimya; organik bileşikler dışındaki metal, ametal ve yarı metal bileşiklerin yapısını, özelliklerini ve bu bileşikler arasında meydana gelen tepkimeleri inceleyen bir kimya disiplinidir. Anorganik kimya, organik bileşikler dışındaki diğer bütün bileşikleri araştırdığından en geniş anlamda, karbon dışında kalan her şeyin kimyası olarak da adlandırılabilir. Anorganik kimya ayrıca karbon monoksit, karbon dioksit, karbonatlar ve bikarbonatlar gibi basit karbon içeren bileşikleri de içermektedir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 22Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 22Sayfa 22Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 22Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 22

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.