DOLAR 9,3086
EURO 10,8433
ALTIN 530,978
BIST 1429,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20
09.04.2020
284
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Ebubekir er-Razi

İranlı bir İslam âlimidir. Er-Razi, büyük bir hekim ve aynı zamanda simyacıdır. Çiçek ve kızamık hastalıklarının tedavisinde ilk kez kimyayı tıbba uyguladı. Er-Razi’nin “Simya Sanatının Kitabı” adlı eserinde, maddeleri daha iyi sınıflandırdığı, kimyasal süreçleri ve laboratuvarda kullandığı aletleri daha açık tanımladığı anlaşılmaktadır.

Er-Razi, kimyasal ilaçları kullanmadan önce doğrudan doğruya bitkileri doğal hâlleriyle kullandı. Hekimlere, beslenmeyle tedavi edilebilecek durumdaki hastalara ilaç vermekten kaçınılmasını ve basit ilaçların yeterli olduğu durumlarda karışım ilaçların verilmemesini öğütledi.

Robert Boyle

Kimya biliminin kurucularından, İngiliz matematikçi, fizikçi, kimyacı ve filozoftur. 1661 yılında elementin tanımını yaptı. Boyle, gazların davranışını sistematik olarak nicel yönleriyle inceledi, yaptığı bir seri deneysel çalışmada, bir gaz örneğinin basınç-hacim ilişkisini araştırdı. Günümüzde, sabit sıcaklıkta, bir gazın basıncının gazın hacmi ile ters orantılı olduğu bağıntısı “Boyle Kanunu” olarak bilinir.

Boyle, asit ve bazların genel tanımlarını yaptı. Birçok katı ve sıvının yoğunluğunu belirledi. Kurşun asetatı ısıtarak asetonu elde etti. Fosforun havada ışıldadığını gözlemledi ve fosfor üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda fosfin (PH3) bileşiğini elde etti.

Antoine Lavoisier

Kimya biliminin kurucularından, Fransız kimyacıdır. Lavoisier’nin kimya bilimine kazandırdığı en önemli çalışma, yanma olayına açıklık getirmesidir. Lavoisier’nin, havadaki oksijen elementinin metallerle verdiği yanma tepkimesine ilişkin teorisi, bilim dünyasında bir devrim yaratarak kimya biliminin temel taşlarından birisini oluşturdu.

Lavoisier’ye bilim dünyasında saygınlık kazandıran önemli özelliklerinden biri, bilimsel çalışmalarında gözlemlerini ve teorilerini deneylerle doğrulamaya çalışması, deneylerinde çok dikkatli gözlemler ve ölçümler yapmasıydı. Deneylerinde, özellikle ölçme işlemlerinde gösterdiği hassasiyet ve duyarlılık, ona Kütlenin Korunumu Kanunu’nu ortaya koyma imkânı sağladı. Bugün kimyanın bir bilim dalı olmasında, bilim insanlarının bulgularını ve yöntemlerini açıklıkla, çarpıtmadan ve dürüstçe yayınlamalarının, kendilerinin ve yararlandıkları diğer bilim insanlarının çalışmalarını titizlikle ve hakkaniyetle ifade etmelerinin büyük önemi vardır.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 20Sayfa 20Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.