DOLAR 9,2221
EURO 10,7574
ALTIN 529,269
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19
09.04.2020
401
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

SİMYADAN KİMYAYA GEÇİŞ SÜRECİNE KATKI SAĞLAYAN BAZI BİLİM İNSANLARI

Simyadan kimyaya geçiş sürecine birçok bilim insanı katkı sağladı. Katkı sağlayanlar arasında Empedokles (Empedokles), Democritus (Demokritus), Aristo, Câbir bin Hayyan, Ebubekir er-Razi, Robert Boyle ve Antoine Lavoisier gibi bilim insanları sayılabilir. Şimdi, bu bilim insanlarını ve çalışmalarını yakından tanımaya çalışalım.

Empedokles

Yunanlı bir filozoftur. Empedokles, varlıkları hava, su, toprak ve ateş olmak üzere dört ögenin oluşturduğunu, bu ögelerin hareket etmeyen ve bölünmeyen bir yapıda olduklarını, tüm varlıkların bu dört ögenin miktar olarak değişik oranlarda bir araya gelmesiyle oluştuğunu kabul etmektedir.

Empedokles’e göre başlangıçta, dört temel ögeyi içine alan küresel bir evren ve bu evrende iki önemli kavram vardı. Bunlar, sevgi ve nefret kavramlarıydı. Sevgi, ögelerin birbirlerini çekerek birleşmesini, nefret ise ögelerin birbirlerini iterek ayrılmasını sağlamaktaydı.

Democritus

Yunanlı bir filozoftur. Democritus bütün maddeleri, atom adını verdiği küçük, birbirinden farklı ve bölünemez taneciklerden oluştuğu fikrini öne sürdü. Ancak Democritus’un atom hakkında ileri sürdüğü fikirler, deneysel kanıtlardan ziyade tamamen felsefi teorilere dayanmaktadır.

1700’lerin sonuna doğru bilim insanları, maddenin doğasını açıklamaya yarayan birçok bilimsel araştırmalar yaptılar. Bu araştırmalardan elde edilen kanıtlar, Democritus’un atom kavramına destek sağladı.

Aristo

Yunanlı bir filozoftur. Aristo, bütün maddelerin hava, su, toprak ve ateş olmak üzere dört elementten oluştuğu fikrini ortaya attı. Ona göre bu dört element, her maddenin özünü oluşturmaktaydı. Aristo, dört elementi sıcak, soğuk, kuru ve ıslak olarak dört temel nicelikle ilişkilendirdi. Aristo’ya
göre her elementin iki temel özelliği vardı. Örneğin hava elementi
ıslak ve sıcak, su elementi soğuk ve ıslak, toprak elementi kuru ve
soğuk, ateş elementi ise sıcak ve kuruydu.

Câbir bin Hayyan

İranlı bir İslam âlimidir. Hayyan kimya biliminin hem teorik hem de deneysel alanda büyük gelişme katetmesine öncülük etti. Dünyada ilk kimya laboratuvarını kuran kişi olarak kabul edilir. Kurduğu laboratuvarda, maddeleri saflaştırarak elementler elde etmeye çalıştı. Bu çalışmalarda, günümüz kimya biliminde de hâlen kullanılan kristallendirme ve damıtma gibi teknikler kullandı. Damıtma işlemlerinde kullanmak üzere imbik adını verdiği bir damıtma düzeneği geliştirdi. Hayyan, yaptığı deneysel çalışmalarda, günümüzde de kullanılan bazı kimyasal maddeleri sentezledi.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 19Sayfa 19Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.