DOLAR 13,7446
EURO 15,5636
ALTIN 782,866
BIST 1880,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Çok Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17
09.04.2020
485
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Antoine Lavoisier, filojiston teorisinin, bazı yanma deneylerine ilişkin olguları açıklamada yetersiz kalması nedeniyle, 1774 yılında Priestley’nin yanma olayı ile ilgili deneylerini kütle ölçümleri yaparak yeniden gerçekleştirdi. Yanma olayına ilişkin gözleme ve ölçüme dayalı bilimsel açıklamalar getirdi. Lavoisier’nin deneysel çalışmaları ile kimya, gerçek bilimsel niteliğine kavuşma yolunda önemli bir adım attı.

John Dalton, 1803 yılında maddenin en küçük yapı taşı olan atomun yapısı hakkında modern görüşler yayınladı. Bu görüşler, bilimsel düşünce tarihinin önemli noktalarından biri olan “Dalton Atom Modeli”nin özünü oluşturmaktadır.

Kimyanın bir bilim dalı olmasının nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Deneylerde maddelerin tartılmasında terazinin yaygın olarak kullanılması
  • Deneylerde kullanılan maddeler arasında sayısal ilişkilerin kurulması ve sistematik bilgi birikiminin sağlanması
  • Öne sürülen teorilerin deney sonuçları ile doğrudan test edilmesi ve ilişkilendirilmesi

Bugünün kimyası hiç kuşkusuz, yüzyıllarca süren keşif ve buluşların üzerine kurulmuştur. Bu nedenle bireylerin kimya bilimini anlaması, sevmesi ve bilime önem vermesi, hayatlarının her alanında bilimsel düşünceye dayalı kararlar verme alışkanlığını kazanmasında onlara yardımcı olacaktır. Çok geniş bir uygulama alanı olan kimya bilimine ilgiyi artırmak amacıyla kitle iletişim araçları kullanılarak kimya alanında çalışmalarda bulunan bilim insanlarının görüş, deneyim ve duygularını ifade etmelerini sağlamak, bireylerde kimya bilimine karşı önemli bir farkındalık oluşturacaktır.

Kimya sözcüğünün kökeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bu konuda yaygın olan iki görüş vardır. Bir görüşe göre Mısır’ın yerli dilinde “kara toprak” anlamına gelen khema ya da khemeia sözcüğünden, diğer bir görüşe göre ise metal eritme anlamına gelen Yunanca khyima sözcüğünden türediği sanılmaktadır.

Bazı Uygarlıkların Kimya Bilimine Yaptığı Katkılar

Kimya biliminin gelişim sürecini anlayabilmek için medeniyetin ilk günlerinden bu yana, insanoğlunun madde ile olan ilişkisini iyi anlamak gerekir. Çünkü bugünün kimyası, Mezopotamya, Çin, Hint, Mısır, Yunan, Orta Asya ve İslam uygarlıklarında insanların madde ile ilgili yüzyıllardır yaptığı keşifler ve buluşlar üzerine kurulmuştur.

MÖ 5000’li yıllarda Mezopotamya’daki kalıntılarda, süs eşyası olarak “lazurit taşı” adında değerli bir mineral kullanıldığı tespit edildi. Mezopotamya’da MÖ 4000’li yıllara ait altın, gümüş, kurşun, bakır, kalay ve tunç örneklerine rastlandı. Mezopotamya’nın antik kalıntılarında MÖ 3000’li yıllardan kaldığı sanılan bir kil tablet bulundu. Kil tablette, on iki ilacın hazırlanış tarifleri verilmektedir.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 17Sayfa 17Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.