DOLAR 9,2242
EURO 10,7589
ALTIN 528,958
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16
09.04.2020
291
A+
A-

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

SİMYA

İlk çağlardan itibaren insanlar, deneme yanılma yoluyla demir, bakır, kurşun gibi metalleri, değerli bir metal olan altına dönüştürecek değerli bir taş (filozof taşı/felsefe taşı) bularak zengin olma, içildiğinde sonsuz hayat verecek iksiri (ab-ı hayat) bularak ölümsüz olma uğraşı içine girdiler. Metalleri altına dönüştürecek bir taş ve ölümsüzlük sağlayacak bir iksir bulma gibi uğraşlara simya (alşimi), simya alanında uğraşlar yapan insanlara da simyacı (alşimist) denir.

Simya alanında yapılan çalışmalar, bilimsel bir çalışmanın süreçlerini içermediğinden bir bilim değildir. Simya, bir sonraki konuda bahsedilecek olan kimyanın bilim öncesi hâli olarak ifade edilebilir.

Simyanın bir bilim dalı olamamasının nedenleri şöyle sıralanabilir:

  • Deneme yanılma yoluyla bilgilerin elde edilmeye çalışılması
  • Sistematik bir bilgi birikiminin sağlanamaması
  • Teorik temellerinin olmaması ve deney sonuçlarının test edilememesi

Simyacılar yeni bilgiler edinmeye, becerilerini geliştirmeye, amaçlarına ulaşabilmek için öğrenmeye istekli ve araştırmacı kişilerdi. Bilmedikleri konuları öğrenmek için çaba gösterirlerdi. Diğer kişilerin çalışmalarını takip ederler ve bu çalışmaları yeniden deneme yanılma yoluyla uygulamaya koyarlardı. Simyacıların bu ısrarlı öğrenmeye ve keşfetmeye yönelik çalışmalarının sonucunda, daha sonra kimyacıların da kullandıkları fırınlar, damıtma düzenekleri, su banyosu gibi birçok araç ve gereç keşfedildi. Ayrıca, damıtma, süzme, süblimleştirme, kristallendirme gibi laboratuvar teknikleri geliştirildi ve bugün bilinen çeşitli kimyasal maddeler elde edildi.

Biliyor musunuz? : Simya sözcüğünün Yunanca chyma sözcüğünden türetildiği sanılmaktadır. Simya ile ilgili uğraşlar, yaklaşık MS 300-1600 yıllarını kapsayan çalışmalardır.

KİMYA BİLİMİ

Simya çalışmalarında büyük bir bilgi birikiminin elde edilmesi, kimya biliminin de başlangıcını oluşturdu. Kimyanın bilim olma sürecine başlıca katkı sağlayanlar arasında Robert Boyle (Rabırt Boyl), Joseph Priestley (Cozef Pristli), Antoine Lavoisier (Antuan Lavoziye) ve John Dalton (Can Daltın) gibi bilim insanları bulunmaktadır.

Robert Boyle, 1660’lı yıllarda element için bir tanım yaptı. Bu tanım, “Bilinen hiçbir yöntemle kendisinden daha basit maddelere ayrıştırılamayan her saf madde elementtir.” şeklindeydi.

Joseph Priestley , 1770’li yıllarda insanların merakını uyandıran ve filojiston (ateş ruhu) teorisi olarak ifade edilen yanma olayına açıklık getirmeye çalıştı.

Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 16Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 16Sayfa 16Sonuç YayınlarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriSonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 16Sonuç Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 16

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.