DOLAR 28,8949
EURO 31,4487
ALTIN 1922,555
BIST 8026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
okul tanıtım filmi

Peygamber Enok’un Kitabı 1. Bölüm Çözümleri ve Cevapları Hermes Yayınları

Peygamber Enok’un Kitabı 1. Bölüm Çözümleri ve Cevapları Hermes Yayınları

Peygamber Enok’un Kitabı 1. Bölüm Çözümleri ve Cevapları Hermes Yayınları
28.12.2019
534
A+
A-

Peygamber Enok’un Kitabı 1. Bölüm Çözümleri ve Cevapları Hermes Yayınları

1. Bunlar Enok’un kutsanma sözleridir. Karışıklık zamanlarında “Seçilmiş Olanı” ve “Adil Olanı” nasıl kutsadığını ve lanetli ve günahkâr olanları nasıl reddettiğini [anlatır]. Gözleri [Tanrı tarafından] açılan ve göklerde kutsal bir vizyon gören Enok [hikâyesine başladı] ve dedi ki: O görüntüyü bana melekler gösterdi.

2. Her şeyi onlardan duydum, gördüğümü anladım. Bu nesil için değildi bu gösterilenler; henüz gelmemiş, “Seçilmiş Olan”a ait olacak uzak bir nesil için.

3. Onlar adına mekânından çıkıp gelecek olan Yüce ve Kudretli Olan’la, Dünya Tanrısı’yla konuştum.

4. Tanrı, Sina Dağı’na adım atacak, topluluğuyla birlikte görünecek, göklerin kudretiyle ortaya çıkacak.

5. Herkes korkuyla sarsılacak. Gözcüler bile titreyecek.

6. Korku ve titremeleri dünyanın sonuna kadar devam edecek. Yüksek dağlar sallanacak, yüksek tepeler ateşin önündeki balmumu gibi eriyecek. Dünya parçalanacak ve üzerindeki her şey mahvolacak. Adil olanlar dahil herkes yargılamadan geçirilecek.

7. Ama [Tanrı] onlarla barış yapacak. Seçilmişleri koruyacak, onlara merhamet edecek.

8. Hepsi ona ait olacak. Mutluluk ve huzur içinde olacaklar. Tanrı hepsine yardım edecek. Tanrı’nın ihtişamı hepsini aydınlatacak.

Peygamber Enok’un Kitabı 1. Bölüm Çözümleri ve Cevapları Hermes Yayınları

Adil Olanı : “Seçilmiş Olan” ve “Adil Olan” çok eski ifadelerdir ve Mesih düşüncesiyle yakından alakalıdır. Yahudi mistisizminde bunlar tekil ifadeler olsa da, Enok kitabında bunları bazı yerde tekil bazı yerde çoğul olarak almak gerekmektedir. Bir başka deyişle bu sıfatlar bazı topluluklara da verilmiştir. “Seçilmiş olan daha çok Mesih karşılığıdır. Çoğul olarak bunu “seçilmişler” olarak da görebiliriz. Bunun mesihler değil, mesih Gözcüleri olarak düşünülmesi söz konusu olabileceği gibi, kurtarıcılar , kurtulanlar gibi anlamları da olabilir. “Adil Olan” ya da “Adalet Üstadı” çok daha karmaşıktır. Yazmalarda geçen bir önemli kavram da “more hassedek” diye adlandırılan ve Doğru olan, Dürüst olan, Adaletin Efendisi, Adalet Üstadı ya da Adil olan, Adil Efendi diye tercüme edebileceğimiz kavramdır. Kumran topluluğunun inançlarına göre, bu kişi beklenen Mesih’ten farklı bir kişiydi. Bazı yazmalara göre Adalet Üstadı, İsa’dan önce 180-60 yılları arasında bir dönemde yaşamış ve ölmüş biridir. Ancak dönüşü beklenmektedir. Burada şaşırtıcı olan Adalet Üstadı’yla İsa’nın hayatı arasındaki şaşırtıcı benzerliktir. Ölü Deniz yazmaları arasındaki Habakkuk yorumuna göre, Habakkuk kitabı aslında Adalet Üstadı’nı anlatmaktadır ve zamanın sonunun geldiğini haber vermek de Adalet Üstadı’na düşmüştür: “Ve Tanrı son nesile neler olacağını yazmasını Habakkuk’a bildirdi. Dediklerine gelince; onu okuyan koşsun, bu Adalet Üstadı’nı anlatmaktadır. Tanrı ona peygamberlerin sözlerinin sırrını açıklamıştır. “Bu bölüm oldukça ilginçtir, çünkü Adalet Üstadı direk olarak Tanrı’dan vahiy alıyor olarak gözükmektedir. Aslında burada Adalet Üstadı Tanrı’dan vahiy alan biri olarak görülmekten öte, eski bilgileri yeniden derleyen biri olarak da görülebilir. Burada bir başka dikkat çekici nokta da, Kumran topluluğu zamanında çok yaygın olan, zamanın sonunun geldiği düşüncesinin, Adalet Üstadı tarafından ele alınıyor olmasıdır. Oysa Vaftizci Yahya da bu savla ortaya çıkmıştır. Burada Yahya’nın bu yazmaları bildiğini de düşünebiliriz, daha ileride göreceğimiz gibi de bu hiç de düşük bir olasılık değildir. Zamanların sonunun geldiğini söyleyen Adalet Üstadı, Habakkuk yorumuna göre etrafındaki insanların karşı koymasıyla karşılaşmış ve onlar tarafından suçlanmış, hatta cezalandırılmıştır. Ancak metinde nasıl cezalandırıldığı yazmamaktadır. Şam yazmasına göre ise Adalet Üstadı Tanrı’dan esin alan biri olmaktan öte, insanlara yol gösteren bir rehberdir. Aynı şekilde doğruluktan, adaletten yana olanları bu anlamlardan ötürü “doğru olanlar” yerine yargılamayla olan ilişkiden de dolayı “adiller” diye çevirmeyi uygun bulduk. Bu sözcük Kutsal Kitap’ta (örneğin Mezmurlar 34; 17’de: “Doğrular yakarır, Rab duyar, Bütün sıkıntılardan kurtarır onları.”) doğrular diye çevrilmiştir. Ancak yine de adiller sözcüğünün söz ettiğimiz nüansı daha çok belirttiğini düşünüyoruz.

Gözcüler : Enok Kitabı’nın birçok yerinde geçen Gözcüler sözcüğü birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Genelde “Düşmüş Melekler” için kullanıldığı varsayılan Gözcüler sözcüğü aslında melekler için genel kullanılan bir sözcüktür. Melekler her zaman gözlediği için bu sıfat eskiden onlara yakıştırılıyordu. Hatta meleklerin yıldız olduğu ve gece gözledikleri dahi söylenmiştir. Nitekim Daniel kitabında da melekler gözcü olarak geçer.

Enoch Kitabı Türkçe OkuEnok Kitabı NedirPeygamber EnokPeygamber Enok KimdirPeygamber Enok KitabıPeygamber Enok Kitabı Yayınlanmayan MetinlerPeygamber Enokun Kitabı Pdf İndir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.