DOLAR 17,9415
EURO 18,3986
ALTIN 1036,029
BIST 2864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meb Yayınları Fen Lisesi 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

Meb Yayınları Fen Lisesi 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

Meb Yayınları Fen Lisesi 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21
01.04.2020
410
A+
A-

Meb Yayınları Fen Lisesi 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21

Bütün canlılar; atom, molekül ve bileşik gibi cansız bileşenlerden oluşur. Bu yüzden evrendeki her canlı ve cansız varlığın yapısal olarak benzerlik gösterdiği noktalar vardır. Canlıların bir kısmı tek hücrelidir. Bazı canlılar hücre toplulukları (koloni) oluşturabilir. Bazıları ise özelleşmiş hücre gruplarına (doku) sahiptir. Dokuları oluşturan hücreler arasında iletişim ve madde alışverişi yanında bazı özelleşmiş görev dağılımları da vardır. Farklı dokular, dokular arası madde ile birbirine bağlanır. Birden fazla doku bir araya gelerek organları, organlar da sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek organizmayı meydana getirir. Histoloji bilimi yardımıyla hücre ve doku kültürleri arasındaki farklılaşmalar ve özelleşmeler gözlemlenip incelenebilmektedir.

Doku : Belli bir görevi yerine getirmek için bir araya gelen, şekil ve yapı bakımından birbirine benzeyen hücre gruplarına doku denir. Dokuları inceleyen bilim dalına histoloji adı verilir.

Spermin yumurtayı döllemesiyle oluşan zigot, başladığı yolculukta bir seri mitoz bölünmeler yoluyla; morula, blastula, gastrula denilen embriyonik gelişim evrelerini geçirir. Gastrula evresinde ektoderm, endoderm ve mezoderm tabakaları oluşur. Bu üç tabaka aslında köken dokulardır. Sinir dokusu, epitel doku, salgı bezleri ve duyu organlarının duyu almaları için ektoderm tabakası görev alır. Bağ doku, kan, kemik, kas, kıkırdak ve vücut içi epitel doku için mezoderm tabakası; solunum yapıları, sindirim yapıları, karaciğer, pankreas, tükürük bezi ve tiroit bezini meydana getirmek için de endoderm tabakası görev alır.

Gelişim sürecinde insanda bulunan dokular temel olarak dörde ayrılır:

 • Epitel Doku
 • Temel Bağ Doku
 • Kas Doku
 • Sinir Doku

Temel Bağ Doku 3’e ayrılır:

 • Kıkırdak Doku
 • Kemik Doku
 • Kan Doku

AKLINIZDA KALSIN

Doku bir canlıda aynı embriyonik tabakadan yani kökenden oluşan, aynı görevi yapan yani fizyolojisi ortak olan farklılaşmış hücre gruplarına DOKU denir.

Bir dokuyu oluşturan hücreler MİTOZ BÖLÜNME yoluyla oluşurlar. Bu yüzden bir dokuyu meydana getiren hücrelerin;

 • Kromozom sayıları aynıdır.
 • Çekirdek DNA dizilimi yani baz dizilimi aynıdır.
 • Çekirdek DNA niceliği yani ağırlığı aynıdır.
 • Aktif gen çeşitleri aynıdır. Bu yüzden bir dokuyu meydana getirirler.
 • Enzim çeşitleri aynıdır.
 • Stoplazmada görevli m-RNA çeşitleri aynıdır.
 • Organel çeşitleri aynıdır. Bu yüzden aynı görevi yapabiliyorlar.
 • Embriyonik kökenleri aynıdır.
 • Şekilleri aynıdır.

Mitoz bölünme ile oluşan hücrelerin;

 • Stoplazma miktarları farklılık gösterebilir. Yani aynı da olabilir farklı da olabilir.
 • Organel sayıları farklılık gösterebilir.
 • Hücre boyutları farklı olabilir.

Dokular hücre ve hücreler arası maddelerden oluşur. Hücre esas işi yapandır. Hücreler arası madde ise yardımcı olur. Madde alış verişine yardımcı olurlar.

Embriyonik Gelişim Evreleri

 • Morula
 • Blastula
 • Gastrula (Endoderm, ekdoderm ve mezoderm tabakaları oluşur. Bu tabakalar köken dokulardır.)

Sinir dokusu, epitel doku, salgı bezleri ve duyu organlarının duyu almaları için ektoderm tabakası görev alır. (Sinir sistemi)

Bağ doku, kan, kemik, kas, kıkırdak ve vücut içi epitel doku için mezoderm tabakası görev alır. (Hareket sistemi)

Solunum yapıları, sindirim yapıları, karaciğer, pankreas, tükürük bezi ve tiroit bezini meydana getirmek için de endoderm tabakası görev alır. (Solunum – Sindirim Sistemi)

Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Cevapları11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Sayfa 21Fen Lisesi Biyoloji Ders KitabıFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıFen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Sayfa 21MEB YayınlarıMEB Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21MEB Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 11. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21MEB Yayınları 11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 21MEB Yayınları 11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 21Meb Yayınları 11. Sınıf Fen Lisesi Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 21Sayfa 21

ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.