DOLAR 28,8949
EURO 31,4487
ALTIN 1922,555
BIST 8026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
okul tanıtım filmi

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19
14.04.2020
954
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

Bileşik Önermeler

İki veya daha fazla önermenin ‘‘ve’’, ‘‘veya’’, ‘‘ya da’’, ‘‘ise’’, ‘‘ancak ve ancak’’ gibi bağlaçlarla birbirine bağlanmasıyla elde edilen yeni önermeye bileşik önerme denir.

‘‘ve’’ Bağlacı ile Kurulan Bileşik Önermeler

p ile q önermelerinin ‘‘ve’’ bağlacı ile bağlanmasından oluşan bileşik önermeye, p ve q bileşik önermesi denir ve bu önerme p ∧ q biçiminde gösterilir. ve bağlacı ” ∧ ” sembolü ile gösterilir.

p ∧ q bileşik önermesinin doğruluk değeri; p ile q önermelerinin her ikisi de doğru iken doğru, diğer durumlarında ise yanlıştır.

p ve q önermeleri için p ∧ q önermesinin doğruluk tablosu aşağıdaki gibidir.

pqp ∧ q
111
100
010
000
p ∧ q önermesi doğruluk tablosu

ÖRNEK 10 : “Mert ve Utku birlikte sinemaya gitti.” ifadesindeki olası durumların doğruluğunu ya da yanlışlığını inceleyiniz.

ÇÖZÜM 10 :

Sinemaya yalnız Mert’in gidip Utku’nun gitmemiş olması yanlış,
Yalnız Utku’nun gidip Mert’in gitmemiş olması yanlış,
Hiçbirinin gitmemiş olması yanlış,
Utku ile Mert’in birlikte gitmiş olması doğru bir ifade belirtir.

ÖRNEK 11 :
p : ” 2<5 tir.”
q : ” (-2)³ > -4 tür.”

Önermeleri için p ∧ q önermesini yazıp önermenin doğruluk değerini bulunuz.

ÇÖZÜM 11 :

p∧q : 2<5 ve (-2)³ > -4 tür şeklinde yazılır.
p≡1 ve q≡0 olduğundan

p∧q ≡ 1∧0 ≡ 0 olur.

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19

9. Sınıf Matematik Ders Kitabı9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 19MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 19MEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 19Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 19Sayfa 19

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.