DOLAR 9,2273
EURO 10,7492
ALTIN 529,419
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15
13.04.2020
191
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

Bir önermenin doğru ya da yanlış olmasına, o önermenin doğruluk değeri denir. Bir önerme doğru ise doğruluk değeri D veya 1 ile yanlış ise Y veya 0 ile gösterilir.

Bir p önermesi doğru bir önerme ise “p≡1“ , yanlış bir önerme ise “p≡0” şeklinde gösterilir ve “p önermesi 1 e denktir. ” ya da “ p önermesi 0 a denktir. ” şeklinde okunur.

ÖRNEK 2 : Aşağıdaki önermelerin doğruluk değerlerini bulunuz.

• p : ‘‘7 tek sayıdır.’’
• q : ‘‘İki basamaklı en büyük doğal sayı 99 dur.’’
• r : ‘‘24 > 42 tür.’’
• s : ‘‘Üçgenin iç açılarının ölçüleri toplamı 360 derecedir.’’
• t : ‘‘En küçük doğal sayı 0 dır.’’

ÇÖZÜM 2 : • “7 tek sayıdır.’’ hükmü doğru olduğundan p önermesinin doğruluk değeri 1 dir. p≡1 olarak gösterilir.
• ‘‘İki basamaklı en büyük doğal sayı 99 dur.’’ hükmü doğru olduğundan q önermesinin doğruluk değeri 1 dir. q≡1 olarak gösterilir.
• 2² = 4² olduğundan r önermesi yanlış hüküm belirtir. r önermesinin doğruluk değeri 0 dır. r≡0 olarak gösterilir.
• Üçgenin iç açılarının ölçüleri toplamı 180 derece olduğundan s önermesi yanlış hüküm belirtir. s önermesinin doğruluk değeri 0 dır. s≡0 olarak gösterilir.
• ‘‘En küçük doğal sayı 0 dır.’’ hükmü doğru olduğundan t önermesinin doğruluk değeri 1 dir. t≡1 olarak gösterilir.

Doğruluk değerleri aynı olan iki önermeye denk önermeler denir. p önermesi q önermesine denk ise p≡q, p önermesi q önermesine denk değil ise “p≠q” ile gösterilir.

ÖRNEK 3 : Aşağıda verilen önermelerden birbirine denk olanları bulunuz.

• p : ’’5 – 3 =3 – 5 tir.’’
• q : “Dünya Güneş’ten büyüktür.’’
• r : ’’-7 tam sayıdır.’’
• s : ’’ En büyük asal rakam 7 dir.’’

ÇÖZÜM 3 : p ve q önermeleri yanlış olduğundan doğruluk değerleri 0 dır. Dolayısıyla p ve q önermeleri denk önermelerdir ve p≡ q olarak gösterilir.

r ve s önermeleri doğru olduğundan doğruluk değerleri 1 dir. Dolayısıyla r ve s önermeleri denk önermelerdir ve r≡s olarak gösterilir.

G. W. Leibniz (1646 – 1716)

Alman matematikçi ve filozof Gottfried Wilhelm Leibniz (Gotfriid Wilhelm Laypniz), 1 Temmuz 1646 günü Leibzig’de doğdu. Babası Leipzig’de ahlak felsefesi profesörü olan Friedrich Leibniz’dir (Fridrih Laypniz). Leibniz, babasının geniş kütüphanesinde bulunan kitapları sürekli okuyordu. Leibniz, on beş yaşındayken Leipzig Üniversitesine bir hukuk öğrencisi olarak girdi. Zamanının filozofları olan Kepler (Kepler), Galileo (Galile) ve Descartes’ın (Dekart) keşfettikleri yeni dünya hakkında bilgiler edindi. Yaptığı çalışmalarla mantık ve matematik biliminin sembollerle gösterimine büyük katkıda bulundu. Toplama, çıkarma, çarpma ve bölme işlemleriyle karekök alma işlemini yapabilen hesap makinesini geliştirerek bilgisayarın icadı için ilk adımı attı. Leibniz, matematik ve mantık dışında hukuk, din, siyaset, tarih, edebiyat, metafizik ve kuramsal felsefe konularında da birçok eser bıraktı. Matematik öğrenmeden bu ilimleri kavramanın olanaksız olduğu kanaatine vardı. Leibniz eşitlik için =, çarpma için x simgelerini ve “fonksiyon”, “koordinat” gibi terimleri ortaya koyan bilim insanıdır.

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15

9. Sınıf Matematik Ders Kitabı9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 15MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15MEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 15Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 15Sayfa 15

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.