DOLAR 9,2273
EURO 10,7492
ALTIN 529,419
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14
13.04.2020
624
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

MANTIK

Mantık, doğru düşünce için nasıl düşünülmesi gerektiğine dair ilke ve kuralları araştıran bir disiplindir. İnsana serbest düşünme ve düşündüklerini anlaşılır bir şekilde ifade etme imkânı sağlar. Zihni yanlışlıklardan koruyan mantık, aynı zamanda kişiye ispat edilenle edilemeyeni ayırma becerisi kazandırır.

Yaşadığı dönem ve öncesine ait mantık bilgisi ile kurallarını sistemli bir şekilde ilk kez Yunan filozofu Aristoteles (Aristo) ortaya koymuştur. Aristo günümüzde klasik mantığın kurucusu olarak bilinir.

Sembolik mantık, klasik mantığın sembolleştirilmiş biçimidir. Günümüzde kullanılan sembolik mantık konusundaki ilk sistemli çalışmalar Alman filozofu G. W. Leibniz [Laypniz (1646-1716)] tarafından yapılmıştır.

Sembolik mantık günümüzde hem doğru düşünmenin bir yolu hem de matematiğin tüm dünyadaki ortak dilidir.

Önermeler ve Bileşik Önermeler

Önerme

Doğru ya da yanlış kesin bir hüküm (yargı) bildiren ifadelere önerme adı verilir. Matematikte önermeler genellikle p, q, r, s gibi küçük harflerle gösterilir.

ÖRNEK 1 : Aşağıdaki ifadelerden hangilerinin bir önerme olduğunu bulunuz ve bu önermelerin doğruluk durumlarını inceleyiniz.

a) Bir ay otuz iki gündür.
b) Selimiye Camii Edirne’dedir.
c) Ödevini yaptın mı?
ç) İyi akşamlar!
d) 1001 bir asal sayıdır.

ÇÖZÜM 1 : a, b ve d maddelerinde verilen ifadeler doğru ya da yanlış kesin bir hüküm bildirdiğinden birer önermedir. a ve d önermesi birer yanlış hüküm bildiren önerme, b önermesi ise doğru hüküm bildiren bir önermedir.

c ve ç maddelerinde verilen ifadeler bir hüküm bildirmediğinden önerme değillerdir.

Elektrik devrelerinde, bilgisayar yazılımlarında ve birçok teknolojik alanda sembolik mantığın kullanıldığını biliyor muydunuz?

Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14

9. Sınıf Matematik Ders Kitabı9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 14Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 14Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 14MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 14MEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 14Meb Yayınları 9. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 14Sayfa 14

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.