DOLAR 9,2195
EURO 10,7608
ALTIN 528,323
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40
09.04.2020
606
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

Tahriş Edici Maddeler

Tahriş Edici Maddeler Piktogram
Tahriş Edici Maddeler Piktogram

Görselde ki uyarı işaretini bulunduran maddeler ciltte, gözde ve solunum yollarında tahrişe neden olur. Tahriş edici maddeler vücut ile temas ettirilmemeli, bu maddelerin buharı kesinlikle solunmamalıdır. Korunma amaçlı gözlük, eldiven, önlük vb. kullanılmalıdır.

Bu işaretin bulunduğu madde ile çalışırken ortam havalandırılmalıdır. Tahriş edici maddelerin cilde temas etmesi durumunda cilt bol su ile yıkanmalı, alerji belirtisi varsa tıbbi bir kurumdan destek alınmalıdır.

Sodyum hipoklorit, etil alkol gibi maddelerin bulunduğu kapların üzerinde yer alır.

Patlayıcı Maddeler

Patlayıcı Maddeler Piktogram
Patlayıcı Maddeler Piktogram

Görselde ki işaret yanlış kullanıldığında patlamaya sebep olacak kimyasal maddelerin üzerinde bulunur.

Bu maddeler; kıvılcım, ısınma, alev, vurma, çarpma ve sürtünme etkisi ile patlayabileceği için ateş, kıvılcım ve ısıdan uzak tutulmalıdır.

Nitrogliserin gibi maddelerin bulunduğu kapların üzerinde yer alır.

Zehirli (Toksik) Maddeler

Zehirli (Toksik) Maddeler Piktogram
Zehirli (Toksik) Maddeler Piktogram

Görselde ki işareti bulunduran maddeler zehirlidir.

Bu maddeler; ağız, deri ve solunum yolu ile zehirlenmelere yol açacağı için kesinlikle vücut ile temas ettirilmemelidir. Zehirli maddeler kanser riski taşırlar.

Hidrojen sülfür, etilen amin gibi maddelerin bulunduğu kapların üzerinde yer alır.

Radyoaktif Maddeler

Radyoaktif Maddeler Piktogram
Radyoaktif Maddeler Piktogram

Çevresine radyasyon yayan ve canlı dokularda kalıcı hasarlara neden olan madde ve yerlerde uyarı işareti bulunur.

Çok tehlikelidirler. Bu işaretin bulunduğu bölgelerde dolaşılmamalı, koruyucu giysiler kullanılmalıdır.

Çevreye Zararlı Maddeler

Çevreye Zararlı Maddeler Piktogram
Çevreye Zararlı Maddeler Piktogram

Görselde ki uyarı işaretini bulunduran kimyasal maddeler insan ve çevre sağlığına zararlıdır. Bu maddeler havaya, suya ve toprağa karıştığında oluşturdukları zararlı etkiler uzun süre gitmez.

Bu maddeler ile çalışıldıktan sonra atıkları kesinlikle doğaya atılmamalı, lavaboya dökülmemeli, mutlaka kimyasal atık şişesine boşaltılmalıdır.

Bütün kimyasal maddelerin bulunduğu kapların üzerinde yer alır.

Çevrenizde bulunan kimya ile ilgili sanayi kuruluşlarına ilgili makamlardan izin alarak teknik gezi düzenleyiniz. Bu kurumlarda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili nelere dikkat edildiğini öğreniniz. Edindiğiniz bilgileri ve fotoğrafları arkadaşlarınızla paylaşınız.

1 – Kazalara neden olmamak için bütün işler tam olarak bilinmeli ve uygulanmalıdır.

2 – Çalışma alanlarında güvenliği etkileyecek konularda dikkatli olunmalıdır. Örneğin, servis personeli Kirli tabak ve takımları üst üste yığmak yerine hemen bulaşıkhaneye götürmelidir.

3 – Onarım gerektiren bir yer varsa hemen ilgililere haber verilmelidir. Örneğin, halıdaki yırtık veya zeminde çıkmış bir Fayans takılıp düşmelere, yıpranmış bir elektrik  Kablosu Yangına sebep olabilir

4 – Önemsiz gibi görülse bile herhangi bir kaza Amire rapor edilmelidir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 40MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 40MEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 40Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 40Sayfa 40

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.