DOLAR 9,2195
EURO 10,7608
ALTIN 528,323
BIST 1432,8
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35
09.04.2020
453
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

Günlük Hayatta Sıkça Karşılaşılan Bazı Elementler ve Sembolleri

Element AdıElement SembolüElement AdıElement SembolüElement AdıElement Sembolü
KromCrManganMnDemirFe
KobaltCoNikelNiBakırCu
ÇinkoZnBromBrGümüşAg
KalaySnİyotIBaryumBa
PlatinPtAltınAuCivaHg
KurşunPb
Günlük Hayatta Sıkça Karşılaşılan Bazı Elementler ve Sembolleri

GELECEĞİN NOBEL ÖDÜLÜ ADAYLARINA

Bir metal alaşımı olan çeliğe %1 oranında katılan krom, çeliğin korozyondan (aşınma) etkilenme oranını %30 azaltır. Bu durum çeliğe yeni kullanım alanları kazandırır. Sizler de Tablodan seçtiğiniz bir elementin kullanım alanlarını araştırarak bu elementin kullanım alanını genişletmek için yeni bir çalışma oluşturunuz.

Teflon : Tetrafluoroetilen eldesinde, hekzaklor etandan başlayarak, 1,2 diklor, 1-1, 2-2 tetrafluor etan elde edilir. Bu da çinko ile reaksiyona sokulursa tetrafluoretilen elde edilir.

Tetrafluoretileni kloroformdan başlayarak da elde etmek mümkündür. Elde edilen tetrafluoretilen, yüksek sıcaklıkta peroksidin katalitik etkisiyle polimerize edilir.

Politetrafluoroetileni imal eden 2 firmadan Du Pont bu maddeye “teflon”; Allied Chemical ise “halon” ticari isimlerini vermişlerdir. Elde edilen polimer yapışkan olmadığı, ısıya ve mekanik baskılara dayanıklı olduğu için kullanma maksadına göre özel kalıplarda yüksek basınç altında 300-400 °C sıcaklık altında sentezlenmek sûretiyle kütükler hâline sokulur.

Erimiş veya çözünmüş hâldeki saf sodyum, saf potasyum gibi alkali metaller, flor gazı, yüksek sıcaklık ve basınç altında teflona etki eder. Bunun dışında ultraviyole ışınlarına, ozon, nem, sıcaklık, tuz ve benzeri maddelere dayanıklılığıyla metal, plastik, ağaç, seramik gibi maddeleri kaplamak için uygundur.

En çok kullanıldığı yerler yüksek ısıya dayanıklı conta, keçe, bant, vana seti, salmastra, taşıyıcı band ve merdaneler, kimyevî maddelere dayanıklı boru, karıştırıcı, laboratuvar cihazları, filitre, diyafram, elektrik gerilimlerine dayanıklı kablo yalıtkanı, izalotör, elektrikî âletlere gerekli muhtelif yalıtkan parçalar ve makine sanâyinde sürtünmeye dayanıklı yağsız yataklar ve burçlar, köprü ve binâlar için kayar yataklar, segmanlar ve yağ sıyırma siğilleri, pnömatik ve hidrolik parçalar yapımı, mouse altları sayılabilir.

BİLEŞİK

Farklı elementlerin belirli oranlarda, kimyasal yöntemlerle bir araya gelerek oluşturduğu saf maddelere bileşik denir.

Bileşiklerin bazı özellikleri aşağıda verilmiştir.

  • Saf maddedir.
  • Homojen maddedir (hâl değişimi hariç).
  • Belirli ayırt edici özellikleri vardır (erime, kaynama noktası, yoğunluk gibi).
  • Fiziksel yöntemlerle daha basit bileşenlerine ayrıştırılamaz, kimyasal yöntemlerle ayrıştırılabilir.
  • Bileşikler formüllerle gösterilir.
  • Bileşiği oluşturan elementler arasında belirli bir oran vardır. Örneğin suda hidrojen atomunun oksijen atomuna oranı 2/1 ’dir.
  • Bileşikler kendisini oluşturan bileşenlerin özelliklerini göstermez.

Yaygın Olarak Kullanılan Bazı Bileşiklerin Yaygın Adları

Bileşik FormülüYaygın Adı
H2OSu
HClTuz Ruhu
H2SO4Zaç Yağı
HNO3Kezzap
CH3COOHSirke Asidi
CaCO3Kireç Taşı
NAHCO3Yemek Sodası
NH3Amonyak
Ca(OH)2Sönmüş Kireç
NaOHSud Kostik
KOHPotas Kostik
CaOSönmemiş Kireç
NaCLYemek Tuzu
Yaygın Olarak Kullanılan Bazı Bileşiklerin Yaygın Adları

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 35Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 35MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 35MEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 35Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 35Sayfa 35

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.