DOLAR 13,733
EURO 15,5519
ALTIN 783,276
BIST 1880,06
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Çok Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18
07.04.2020
1.120
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

Kimya biliminin ilgi (uğraş) alanları neler olabilir?

Maddeyi inceleyen bilim dalı olduğuna göre maddenin yapısı, içeriği ve nitelikleri ile niceliklerini öğrenmek için gıda, elektrik, ilaç, temizlik, sağlık, toprak yani her türlü doğa ve yaşam şartları kimyanın uğraş alanına girer.

Simyacıların yaptığı çalışmalar kimya biliminin gelişimine nasıl bir katkı sağlamış olabilir?

Deneme yanılma yoluyla deneyler yapan simyacılar elementlerin birleşmesi yada yakılması, rafine dilmesi gibi bir çok yola öncülük etmişlerdir. Madenlerin test edilmesi ve rafine edilmesi, barutun keşfi, cam, seramik, esans üretimi, deri boyanması gibi simyacılar tarafından bulunarak, kimya bilimine geçmiştir.Eritme, yumuşatma, damıtma, süblimleştirme, mayalandırma, kristallendirme gibi işlemlerin gelişmesine katkıları olmuştur.

Günlük hayatımızda kullandığımız maddelerin birbirinden farklı olmasının nedeni ne olabilir?

İçeriklerinin yada maddeyi oluşturan taneciklerin farklı olması yada aynı olsa bile farklı özellikte olmasından dolayı farklıdır. Şöyle düşünebilirsiniz : Her insan nasıl farklı biçimsel özelliklere sahip ise maddeler de kendilerine özgü renk, şekil, doku, katılık ya da sıvılık gibi farklı özelliklere sahiptir.

Element kavramı hakkında ne biliyorsunuz? Hatırladığınız elementlerin sembollerini yazınız.

Element aynı tür atomların oluşturuğu yapıdır. Hidrojen, oksijen, azot gibi.

Bileşik kavramı hakkında ne biliyorsunuz? Hatırladığınız bileşiklerin sembollerini yazınız.

En az iki farklı atomun oluşturduğu yapıdır. Yada elementin oluşturduğu yapıdır. Bileşiği oluşturan elementler kendi özelliklerini kaybeder yeni bir özellik kazanırlar. Örneği su bir bileşiktir. H2O kimyasal formülüdür. Hidrojen ve oksijenden oluşur yani. Ama hidrojen yanıcı oksijen ise yakıcıdır ama oluşturdukları su söndürücüdür.

Kimya bilimi ile ilgili meslekler ve çalışma alanları neler olabilir?

Gıda mühendisi, eczacılık, ziraat mühendisliği, inşaat ve temizlik sektörü gibi çoğaltılabilir.

Aşağıda verilen laboratuvar güvenlik sembollerinin adlarını verilen boşluklara yazınız.

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18-7
Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18-7

Soldan sağa doğru;

YANGIN GÜVENLİĞİ : Bu piktogram, işlemlerde yangın çıkarabilecek malzemelerin kullanılacağını gösterir. Gerekli önlemler alınmalıdır.

KOROZİF (AŞINDIRICI) : Bu piktogram, işlemlerde metalleri ve dokuları aşındırıcı maddelerin kullanılacağını gösterir. Gerekli önlemler alınmalıdır.

OKSİTLEYİCİ, YAKICI MADDE : Bu piktogram, işlemlerde havasız ortamda bile yanabilen maddelerin kullanılacağını gösterir. Bu maddeler ateşten uzak tutulmalıdır.

TOKSİK (ZEHİRLİ) : Bu piktogram, işlemlerde zehirli kimyasalların kullanılacağını gösterir. Maddeler vücuda temas ettirilmemeli, zehirlenme belirtileri görülürse tıbbi yardım alınmalıdır.

Kimya laboratuvarında kullanılan malzemeler neler olabilir?

  • Beherglas.
  • Erlenmayer.
  • Dereceli Silinir (Mezür)
  • Pipet.
  • Deney Tüpü
  • Cam Balon.
  • Balon Joje.
  • Büret.

Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18

9. Sınıf Kimya Ders Kitabı9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders KitabıKimya Ders Kitabı CevaplarıKimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18Kimya Ders Kitabı ÇözümleriKimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 18Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıKimya Ders Kitabı Sayfa 18MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 18MEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 18Meb Yayınları 9. Sınıf Kimya Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 18Sayfa 18

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.