DOLAR 13,6279
EURO 15,2288
ALTIN 787,714
BIST 1997,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17
24.02.2020
360
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

DENİZANALARI

Biyoloji, canlıları inceleyen bilim dalıdır. Biyologlar birtakım ortak özellikler taşıyan, şaşılacak derecede çeşitliliğe sahip canlıları araştırır ve inceler. Biyologların incelediği ilgi çekici canlılardan birisi de denizanalarıdır. Denize girmişseniz bir denizanasıyla karşılaşmış, zehirli hücrelerine temas etmiş ya da en azından bir denizanası hikayesi dinlemişsinizdir.

Denizanalarının vücudunda zehir içeren çok sayıda mikroskobik kapsül bulunur. Bu kapsüller, yakıcı özelliktedir. İnsan derisine ya da başka yüzeylere temas ederse patlar. Patlama anında kapsül içindeki zehir, dışarı çıkar ve deriden içeri girer.

Peki, zehirlenmenin ilk belirtileri nelerdir? Zehrin deriye temas ettiği bölge genellikle kızarır ve hafif bir kaşıntıyla acı hissi ortaya çıkar.

Zehirlenme durumunda neler yapılabilir? İlk olarak acının hafifletilmesine ve zehrin etkisinin azaltılmasına yönelik işlemler yapılmalıdır. Deri, hemen deniz suyuyla hafifçe yıkanmalı, kesinlikle tatlı su ve buz kullanılmamalı; asla ovuşturulmamalıdır.

Denizanaları, yakıcı özellikleriyle deniz keyfini bozsalar da deniz ekosisteminin devamlılığı açısından çok önemlidir. Hayvansal tek hücrelileri yiyerek onların popülasyonlarını kontrol altında tutar ve soyları tehlikede olan deniz kaplumbağalarının besin kaynağı olur. Denizanaları; vücut yapıları, hareket ve yaşama biçimleri ile denizlerin sıra dışı canlılarından biridir. Karada yaşayan canlılara kıyasla oldukça farklı yapıdaki denizanaları, yaşamlarını 650 milyon yıldır sürdürmektedir. Denizanalarının vücudunun %98’i sudan oluşur. Sahile vurmuş bir denizanasının vücudundaki su buharlaştıktan sonra geriye kalan kütle çok azdır. Denizanalarının vücutları, saydam görünümlüdür. Üreme organları ve dokunaçları; mor, mavi, sarı gibi parlak renklerde olabilir. Ritmik olarak kasılmalarına karşın hareketleri sudaki akıntılara bağlıdır. Denizanalarının tümü etçildir. Daha çok hayvansal tek hücreliler, balık yumurtaları ve küçük balıklarla beslenir.

Yukarıdaki metinde denizanalarının hangi canlılık özelliklerinden bahsedilmiştir?

Denizanalarının vücudunda insanlar için zehirli olacak bir çok mikroskopik kapsül olacağından, neler ile beslendiğinden, hangi canlılara besin olduğundan, vücut bileşenlerinin neler olduğundan bahsedilmektedir.

Denizanalarının metinde verilenler dışında canlılık özellikleri var mıdır?

 • Denizanaları yaklaşık 650 milyon yıl önce ortaya çıkmış ve yüzeyden derin suya kadar her okyanusta bulunmuştur. Bazıları da tatlı suda bulunur.
 • Denizanaları rejenerasyon (yenilenme) yoluyla üreyip, kendilerini klonlayabilirler.
 • Denizanalarının beyin, kalp, bacak, kemik gibi organ ve uzuvları yoktur.
 • Denizanaları güneşte buharlaşır. %98’inden fazlası su olduğu için karaya vurduklarında tamamen buharlaşırlar.
 • Genellikle sığ kıyılarda görülmelerine rağmen, bilim adamları 9000 metre derinlikte yaşayan türlerini de tespit etmiştir.
 • Dünyadaki en küçük deniz anası sürünen deniz anasıdır ve 0.5 milimetre çapa sahiptir.
 • Denizanaları “beyinsiz” olmalarına rağmen ışığı hissedebilirler. Bunun sebebi denizanalarının sahip oldukları hücrelerin özelliğidir.
 • Denizanalarının bazı türleri ışık saçarak düşmanlarını yanıltır, bazıları ise kendilerini korumak için ışık saçma özelliklerini kullanırlar.
 • Deniz anaları ölü bile olsa sizi sokar.Bunun sebebi, sokmalarının reflex olması, dokunaçlarında milyonlarca sokma hücresi barındıran zehirli uçlar vardır ve bu hücreler başka herhangi bir nesneyle temasa geçtiğinde otomatikman sokarlar.

Canlılar hangi ortak özelliklere sahiptir?

 • Hücresel yapı
 • Beslenme
 • Solunum
 • Dolaşım
 • Tepki
 • Metabolizma
 • Hareket
 • Üreme
 • Boşaltım
 • Adaptasyon
 • Büyüme
 • İç denge

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 17MEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 17Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 17Sayfa 17

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.