DOLAR 16,5391
EURO 17,577
ALTIN 969,578
BIST 2529,26
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153
23.03.2020
531
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153

Bakterilerin oksijenli solunum, oksijensiz solunum ve fermantasyon yapabilen türleri vardır. Fermantasyon yapabilen bakteriler, son ürün olarak etil alkol, laktik asit gibi ürünler oluşturur.

Bazı bakteriler olumsuz ortam şartlarında endospor oluşturur. Endosporlar, çevresel değişimlere oldukça dayanıklı olup uzun süre bu şekilde canlı kalabilir. Ortam şartları uygun hâle geldiğinde endospor durumundan çıkar. Bakteriler, mikroskop altında genellikle küre, çomak, virgül ya da spiral şeklinde görülür.

Bakterilerde, basit ikiye bölünme yöntemiyle eşeysiz üreme gerçekleşir. İçerisinde besin elementleri bulunan kültür ortamında bakteriler yaklaşık her 20 dakikada bir bölünebilir. Ayrıca bakterilerde genellikle plazmitler aracılığıyla gen transferi (konjugasyon) adı verilen özel bir yöntemle genetik çeşitlilik sağlanır. Bakteri konjugasyonu sırasında birey sayısında artış meydana gelmediğinden bu olay bir çoğalma şekli kabul edilmez.

ARAŞTIRINIZ

Pastörizasyon, sterilizasyon dezenfeksiyon nedir? Farkları nelerdir? Araştırınız.

Pastörizasyon, gıda sanayide, besin maddelerini hastalık yapıcı mikroorganizmalardan arındırmak amacıyla uygulanan ısıtma yöntemi.

Sterilizasyon, bir ürünün içindeki ya da bir cismin üzerindeki bütün mikropları kesin bir şekilde öldürmek anlamına gelir.

Hastalık yapma özelliği bulunan mikropların uzaklaştırılması ve tamamen ortadan kaldırılması işlemine dezenfeksiyon denir.

Gıdaların temizlenmesi, korunması ve raf ömrünün uzatılması konularında bazı teknik uygulamalar uygulanmaktadır. Gıdaların korunması için kimyasal, biyolojik ve fiziksel olarak uygulamalar yapılmaktadır. Tarih boyunca özellikle beslenme alanında yiyecek ve içecekler alanında bu uygulamalar yapılmıştır.

Pastörizasyon, herhangi bir gıdada mikrobiyal olarak büyümenin hızını yavaşlatmak amacıyla yapılan özellikle gıdaları ısıtma işlemidir. Pastörize edilerek gıdaların ömrü uzatılmaktadır.

Sterilizasyon, herhangi bir maddenin bütün bakterilerden arındırılma sürecidir. Özellikle gıdaların temizlenmesi, korunması ve yabancı maddelerden arınması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Dezenfeksiyon, herhangi bir maddenin mikroplardan arındırılmasını sağlayan bir uygulamadır.

Pastörizasyon ve sterilizasyon arasında önemli farklar vardır. Pastörize edilen gıdalar korunma amaçlı yapılmaktadır. Sterilizasyon ise bakteriyel üremenin önüne geçilmesindeki kısırlaştırma uygulamasıdır. Dezenfeksiyon da hepsinden farklı olarak temizlik sürecidir.

Gıdaların güvenle tüketilmesinde pastörizasyon ve sterilizasyon uygulamaları önemli bir yere sahiptir. Bu uygulamalar sayesinde gıdaların raf ömrü ve tüketim süresi belirlenmekte ya da uzatılmaktadır. Dezenfeksiyon sayesinde de gıdaların sağlığa zarar vermesi önlenmektedir.

Sağlıklı besinlerin elde edilmesinde ve insanlar tarafından rahatlıkla tüketilmesinde bu tür teknik uygulamaların yapılması gerekir. Böylece sağlık korunur. Sağlıklı gıdaların elde edilmesinde, enzimlerin düzgün çalışmasında ve gıdaların temiz olmasında pastörizasyon, sterilizasyon ve dezenfeksiyon uygulamaları yapılmaktadır. Böylece endüstriyel ürünlerin zararları azaltılmaktadır.

ARAŞTIRINIZ

Diğer organizmalar ile birlikte yaşayan yararlı bakteriler hangileridir? Araştırınız.

  • Methanobrevibakter,
  • Akkermansia,
  • Christensenellaceaea,
  • Oksalobakter,
  • Lactobacillus,
  • Bifidobacterium,

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 153Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Sayfa 153MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 153MEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 153Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 153Sayfa 153

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.