DOLAR 28,8949
EURO 31,4487
ALTIN 1922,555
BIST 8026,27
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
okul tanıtım filmi

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138
22.03.2020
572
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138

CANLILARIN ÇEŞİTLİLİĞİ VE SINIFLANDIRILMASI

Doğadaki canlıların benzerlik ve farklılıklarına ayrıca akrabalık derecelerine göre gruplandırılmasına sınıflandırma (sistematik) denir. Canlıları sınıflandırmak için gerekli olan bütün kural ve kriterleri belirleyen bilim dalına ise taksonomi adı verilir. Taksonomi terimi, Yunanca taksis (düzenleme-sıralama) ve nomos (yasa) sözcüklerinin birleşiminden türetilmiştir.

SINIFLANDIRMANIN AMACI VE FAYDALARI

İnsanlar, çeşitlilik gösteren varlıkları benzerlik ve farklılıklarına göre sınıflandırma eğilimindedir. Örneğin canlılar, cansızlar; bitkiler, hayvanlar; katı, sıvı, gaz gibi ayrımlar bir tür sınıflandırmadır. Dünya üzerinde yaşamış ve yaşamakta olan canlı çeşitliliğinin fazla olması, onların sınıflandırılmasını gerektirmiştir.

Bilimsel verilere göre dünya üzerinde 8,7 milyon canlı türü olduğu varsayılmaktadır. Dünya tarihi boyunca yeryüzünde var olmuş ve sonradan nesilleri tükenmiş türleri de dâhil edersek tür çeşitliliğinin on milyonlarca olduğu varsayılmaktadır. Yapılan paleontolojik araştırmalar sonucunda dünya üzerinde yaşamış pek çok türe ait fosil bulunmuştur. Canlı çeşitliliği tarih boyunca değişmiştir. Örneğin sürüngenler sınıfına mensup olan dinozorlar yaklaşık 250 milyon yıl önce ortaya çıkmıştır. Dinozorlar o zamanki çevre koşullarına iyi uyum sağladıklarından yaklaşık 150 milyonluk bir süreyle karasal hayatın baskın hayvanları olmuştur. Sonrasında kitlesel bir şekilde yok olmuşlardır. Günümüzde ise yılanlar, timsahlar, kaplumbağalar yaşayan sürüngenlere örnek canlılardır.

Soyu tükenmiş canlılara bir diğer örnek de eklem bacaklıların üyesi olan trilobitlerdir. Bunların dışında da jeolojik devirlerde yaşayıp da nesilleri tükenmiş pek çok canlı vardır. Bu kadar çok canlı türünün sadece isimleri yazılsa dahi ciltler dolusu kitap oluşturulur. Bu nedenle canlıların belirli bir düzen içerisinde sınıflandırılması ve isimlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

TARTIŞINIZ

Nesli tükenmiş canlılar örneğinden hareketle canlı çeşitliliğindeki değişimleri tartışınız.

Canlıların nesli üreme faaliyetlerinin genetik olarak sekteye uğraması, doğal afetlerin yaşanması, coğrafi koşulların elverişliliğini yitirmesi gibi durumlarda meydana gelebilir. Bu da canlı çeşitliliğindeki değişimlerin yaşanmasını gündeme getirmektedir.

Nesilleri tükenen canlılar canlılık çeşitliliğinde azalmanın yaşanmasına neden olmaktadır. Canlıların çeşitliliği birçok etkene bağlıdır. Her şeyden önce çevre koşullarının iyi durumda olması temel ihtiyaçların karşılanmasını kolaylaştırdığından ve adaptasyonu yükselttiğinden canlılığın çeşitliliğinin sağlanması için çok mühimdir. Türkiye’de coğrafi zenginliklerin olması toprak özellikleri, yeryüzü şekilleri ve iklim özellikleri bakımından çeşitliliğin olması biyolojik olarak çeşitliliğin de yaşanmasında etkilidir. Bu nedenle canlılık çeşitliliği coğrafik özelliklere göre değişebilir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 138Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Sayfa 138MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138MEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 138Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 138Sayfa 138

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.