DOLAR 16,8853
EURO 17,8334
ALTIN 992,353
BIST 2554,08
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102
15.03.2020
351
A+
A-

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102

Peroksizom (Mikrocisimcikler)

Peroksizomlar, hem bitki hem de hayvan hücrelerinde bulunan, zehirli maddeleri yok eden, tek katlı zarla çevrili organeldir. İçerdiği 50’ye yakın farklı enzimle birçok fonksiyon gerçekleştirir. Özellikle karaciğer peroksizomları sahip olduğu peroksidaz ve katalaz enzimleri yardımı ile alkol, ilaç gibi zararlı maddelerin toksik etkilerini yok eder.

Metabolizma faaliyetleri ve peroksizomda gerçekleşen tepkimeler sonucunda oluşan ve zehirli bir madde olan hidrojen peroksiti (H2O2), sahip olduğu katalaz enzimi ile su ve oksijene ayrıştırır. Bazı peroksizomlar yağ asitlerini mitokondrinin kullanabileceği daha küçük moleküllere dönüştürür. Bu olay sırasında oksijen kullanılır.

Ökaryot bir hücrede oksijen tüketen iki organel vardır. Bunlardan biri mitokondri diğeri peroksizomdur.

Koful

Kofullar; hücre, çekirdek, endoplazmik retikulum zarları ve Golgi aygıtını oluşturan yassı keseciklerden meydana gelebilen, tek katlı zarla çevrili hücre organelidir. Genç hücrelerde kofullar daha küçüktür. Hücre yaşlandıkça koful büyür. Kofullar genel olarak besin, salgı, depo kofulları ve kontraktil (kasılgan) kofullar olmak üzere dört çeşittir.

a) Besin Kofulu

Besinlerin endositoz yoluyla hücreye alınması sonucunda oluşan keseciklere besin kofulu denir. Genellikle hücre içi sindirim yapabilen; amip, paramesyum gibi bir hücreli canlılarda ve insanların akyuvar gibi fagositoz yapabilen hücrelerinde görülür. Besin kofulundaki maddeler lizozomlardaki sindirici enzimlerle parçalanır. Meydana gelen ürünler sitoplazmaya geçer, geride kalan atıklar ekzositozla hücre dışına verilir.

ARAŞTIRINIZ

Bitki hücrelerinde peroksizomların hangi görevleri yürüttüğünü araştırınız.

Bitki hücrelerin diğer hücrelerden farklı olarak bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlar hücrenin şekli ve yapısıyla ilgili olarak meydana gelmektedir. Bitki örtüsü köşelidir. Hücre zarıyla birlikte hücre çeperi bulunur. Ayrıca plastitler de bulunmaktadır. Peroksizomlar, bitki hücresinde metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkilidir. Üzerlerinde enzimler taşıyarak metabolik faaliyetlerin sürmesinde etkili olurlar.

Ribozom, mitokondri, kloroplast gibi organellerin çalışmasında görev alırlar. Bu bakımdan protein sentezi, ışık sentezi, besin üretimi gibi faaliyetlerin gerçekleşmesinde görev alırlar. Bitki hücresine has durumların gerçekleşmesinde de görev alırlar. Bu bakımdan peroksizomların varlığı hücresel faaliyetlerin devam etmesinde etkilidir. Bitki hücresinde canlılık faaliyetleri sürer.

TARTIŞINIZ

Hücre organellerinde oluşan bir problemin hücreye olası etkilerinin neler olacağını tartışınız.

Canlılar hücrelerden meydana gelmektedir. Hücreler üç ana kısımdan oluşmaktadır. Hücreler çekirdek, sitoplazma ve hücre zarından meydana gelir. Bitki hücrelerinde hücre çeperi de bulunur. Hücreler çekirdekli ve çekirdeksiz olarak ikiye ayrılır. Ökaryot hücrelerde çekirdek bulunur. Prokaryot hücrelerde ise çekirdek bulunmaz.

Hücre organellerinden oluşan bir problemin hücreye olası etkileri bulunmaktadır. Ayrıca hücrenin ölmesine kadar ilerleyen aksilikler de meydana gelmektedir. Hücrelerin organelinde meydana gelen hasarlar önemli ve kalıcı hastalıkların yaşanmasına, genlerin zarar görmesine de neden olur. Bu nedenle bu hastalıklar yeni nesillere geçebilir. Hücre sağlığının korunması için beslenme ve spor etkilidir.

Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102

9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 102Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Sayfa 102MEB YayınlarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 102MEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 9. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 102Meb Yayınları 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 102Sayfa 102

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.