DOLAR 9,2388
EURO 10,7638
ALTIN 529,392
BIST 1432,89
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20
19.04.2020
316
A+
A-

Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

İMPULS OLUŞUMU VE İLETİMİ

Canlının iç ortamından ve dış çevresinden gelen değişkenlere uyarı denir. Kan basıncı, sıcaklık, ışık gibi uyarılar canlının sinir hücresinde impuls oluşturur. İmpuls, nörondan geçerken elektriksel ve kimyasal değişikliklere neden olur.

Hücre sitoplazmasını ve hücre dışı ortamı birbirinden ayıran hücre zarı elektriksel bir potansiyel enerjiye sahiptir. Zar potansiyeli adı verilen bu elektriksel yük farkı hücre içindeki ve dışındaki anyon ve katyonların konsantrasyon farkından kaynaklanır. Hücre içi hücre dışına göre negatiftir. Bu durum hücre içinin negatif, hücre dışının ise pozitif kutba sahip elektriksel yük farkı oluşturmasını sağlar.

Hücrenin dışında sitoplazmaya göre daha fazla Na+ iyonları bulunurken sitoplazmada hücre dışına göre daha fazla K+ iyonları bulunur.

Hücre içinde anyonların derişiminin katyonlardan fazla olması iç kısmın negatif değerlikli olmasına neden olur. Derişim farklılığından dolayı Na+ iyonları sürekli hücre içine difüze olurken K+ iyonları hücre dışına difüzyon ile geçer. Bu durumda zar potansiyeli ya da hücre zarının voltaj değeri değişir. Hücre, görevini gerçekleştirebilmek için yoğunluk farkını korumak durumundadır. Bu nedenle sodyum-potasyum pompası denilen aktif taşıma metoduyla hücre içi ve hücre dışı yoğunluk farkı korunur. Sodyum-potasyum pompası ATP harcayarak görevini gerçekleştirir.

Sodyum Potasyum Pompası
Sodyum Potasyum Pompası

Sodyum-potasyum pompasına sitoplazmadaki Na+ iyonları bağlanır(1).
ATP ile aktifleşen sodyum-potasyum pompası proteininin biçimini değiştirerek Na+ iyonlarını hücredışına bırakır (2)
ve buradan K+ iyonlarını bağlar (3).
Proteinden fosforun koparılması protein biçimini eski hâline getirir ve böylece K+ iyonları hücre içine alınmış olur. (4)

Sodyum-potasyum pompası sayesinde vücudumuzun tüm hücrelerinde hücre zarından sodyum iyonları hücre dışına taşınırken, aynı zamanda potasyum iyonları da hücre dışından hücre içine pompalanır. Sinir hücreleri gibi bazı hücreler hücrenin enerji ihtiyacının yaklaşık %70’ini sodyumu hücrenin dışına ve potasyumu hücrenin içine pompalamak için harcar.

Sodyum-potasyum pompasının en önemli işlevlerinden biri de hücre hacmini kontrol etmesidir. Bu pompa görevini yapamasaydı vücut hücrelerinin çoğu patlayıncaya kadar şişerdi. Herhangi bir nedenle hücre şişmeye başlarsa sodyum-potasyum pompası sayesinde fazla iyonlar hücre dışına atılarak hücrenin su almasının önüne geçilir ve fazla iyonlar dışarı taşınır.

Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20

11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders KitabıBiyoloji Ders Kitabı CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriBiyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıBiyoloji Ders Kitabı Sayfa 20MEB YayınlarıMEB Yayınları 11 Sınıf Biyoloji Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Cevapları Sayfa 20MEB Yayınları 11. sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 20Meb Yayınları 11. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 20Sayfa 20

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.