DOLAR 18,644
EURO 19,6447
ALTIN 1075,782
BIST 5005,3
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82
06.05.2020
1.051
A+
A-

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

A ve B boş kümeden farklı iki küme olmak üzere A kümesinin her bir elemanını B kümesinin bir ve yalnız bir elemanına eşleyen ilişkiye A dan B ye tanımlı fonksiyon denir. Fonksiyonlar genellikle f, h, g gibi sembollerle gösterilir.

Bir A kümesinden B kümesine tanımlı f fonksiyonu f : A → B ile gösterilir. A kümesine tanım kümesi, B kümesine değer kümesi denir. A dan A ya tanımlı bir fonksiyona kısaca A da tanımlı fonksiyon da denilebilir. f fonksiyonu A kümesinden alınan bir x elemanını B kümesindeki bir y elemanı ile eşliyor ise x elemanının f altındaki görüntüsü y elemanıdır denir. Bu durum y = f(x) biçiminde gösterilir.

f : A → B olmak üzere tanım kümesindeki elemanların f fonksiyonu altındaki görüntülerinin oluşturduğu kümeye bu fonksiyonun görüntü kümesi denir ve f (A) ile gösterilir. Görüntü kümesi ortak özellik yöntemi ile f (A) = {f(x) I x ∈ A} olarak ifade edilir. 

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82 - 1
Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82 – 1

Örneğin yanda verilen şekilde,

Tanım kümesinde boşta kalan herhangi bir eleman olmadığından ve tanım kümesindeki her eleman değer kümesinde yalnız bir elemanla eşlendiğinden f bir fonksiyondur.

f fonksiyonunun tanım kümesi A = {a, b, c, ç}, değer kümesi B = {2, 4, 6, 8}, görüntü kümesi f A) = {2,4,6} ve f (A) ⊆ B olur.

a elemanının f altındaki görüntüsü 2 olup f (a) = 2 olarak ifade edilir. Benzer şekilde f (b) = 4 , f (c) = 6 ve f (ç) = 6 olur.

f fonksiyonu sıralı ikililer kullanılarak f = {(a,2) , (b,4) , (c,6) , (ç,6)} biçiminde de gösterilebilir.

ÖRNEK 1 :

Aşağıdaki Venn şemaları ile verilen ifadelerden hangilerinin fonksiyon olduğunu bulunuz.

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82 - 2
Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82 – 2

ÇÖZÜM 1 :

a) g, tanım kümesindeki her elemanı değer kümesinde bir ve yalnız bir elemanla eşleştirdiği için fonksiyondur.

b) h, tanım kümesindeki c elemanını değer kümesinde herhangi bir elemanla eşleştirmediği için fonksiyon değildir.

c) k, tanım kümesindeki c elemanını değer kümesinde iki elemanla eşleştirdiği için fonksiyon değildir.

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 82Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 82MEB YayınlarıMEB Yayınları 10 Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 82MEB Yayınları 10. sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 82Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 82Sayfa 82

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.