DOLAR 13,6233
EURO 15,2342
ALTIN 787,096
BIST 1997,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Parçalı Bulutlu

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80
05.05.2020
438
A+
A-

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

(1,3), (2,6), (3,9), (4,12), ….. yandaki sıralı ikililerin birinci ve ikinci bileşenleri arasındaki ilişkiyi bulunuz.

Birinci sayılar x ekseni, ikinci sayılar y ekseni olarak alınır. x eksenindeki sayılar 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere 1 arttırılarak sıralanmıştır ve ve y ekseni üzerindeki sayılar 3 ve 3’ün katları olarak 3, 6, 9 ve 12 olarak sıralanmıştır. Ve bu şekilde devam eder. Bunu örüntü olarak da düşünebilirsiniz. Her 1 sayıya 3n kuralı verilerek sıralama yapılabilir.

Bir aracın ortalama hızı 60 km/sa. tir. Buna göre bu aracın hareketinden herhangi bir saat sonra toplam kaç kilometre yol aldığını veren yol-zaman formülü oluşturunuz.

Normalde yol formülü;
Yol = Hız * Zaman olarak alınır.

Burada yol zaman formülü istendiği için;
Yol = 60 * Zaman yada

60 * Zaman / Yol olarak formüle edebiliriz.

Bilgi: Birbirini çeviren iki çarkın dönme sayısı diş sayısı ile ters orantılıdır.

Birbirini çeviren iki çarktan büyük çarkın diş sayısı küçük çarkın diş sayısının 4 katıdır. Buna göre büyük çarkın dönme sayısı x olmak üzere küçük çarkın dönme sayısını veren formülü bulunuz.

Küçük çarkın dönme sayısını istenmektedir ve ters orantı olduğu söylenmektedir. Yani büyük çark daha az dönerken küçük çark daha çok dönecektir. Bu yüzden formülümüz;

Küçük Çark Dönme Sayısı = Büyük Çark Dönme Sayısı * 4 olacaktır.

Hayat dikkatle gözlemlendiğinde konu ile ilgili bilgi doğrultusunda yaşanan her algının beyinlerde bir çıktısı olduğu görülür.

Sınıf ortamında 3 . 5 işlemi duyulduğunda öğrencilerin beyninde birtakım simgeler belirir. Geçmişte öğrenilen bilgiler doğrultusunda akıllarında 15 sayısı veya farklı bir sonuç oluşur.

Cep telefonunun tuş kilidi açıldığında ekrandaki menüde yapılmak istenen işlemlerden biri seçilir. Seçilen tuşa dokunulduğunda ilgili bölüm gelir. Tuşa dokunulduğunda ilgili bölümünün gelmesi bu telefonun bir fonksiyonudur denir.

Göz kontrolü için doktora gidildiğinde göz doktoru, farklı büyüklükte harflerin olduğu bir tablo göstererek bunlardan bazılarının okunmasını ister. Bu harfler okunurken göze gelen ışık beyne görüntü olarak iletilir. Işığın görüntüye dönüştürülmesi gözün bir fonksiyonudur.

Bir çiftçi tarafından tarlaya buğday ekilir. Uygun iklim şartlarında, düzenli bir bakımla hasat mevsimi geldiğinde tarladan aynı cins buğday elde edilir. Burada tarla bir dönüştürücüdür. Üretilen buğday fabrikaya götürülür. Fabrika ileri teknoloji ile donatılmışsa sistem, bilgisayara bağlıdır. Burada gerekli işlemlerden geçirildikten sonra buğdaydan ekmeklik un veya sofralık bulgur elde edilmek isteniyorsa sistemde istenilen dönüşümü (fonksiyonu) gerçekleştirmek için ilgili tuşa basılır. Buğdayın ilgili birimin paketleme bölümünden istendiği şekilde çıkması fabrikanın dönüştürme (fonksiyon) birimlerinin doğru çalıştığını gösterir.

Yukarıda sayılan ve çevrede görülen birçok şey bir fonksiyondur. Matematikte fonksiyon tıpkı günlük hayatta gözlemlenen olay ve sonuçlar gibi bilimsel bir kurala göre girdi ve çıktılardan oluşan bir dönüştürücüdür.

Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80

10. Sınıf Matematik Ders Kitabı10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları10. Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders KitabıMatematik Ders Kitabı CevaplarıMatematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMatematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 80Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMatematik Ders Kitabı Sayfa 80MEB YayınlarıMEB Yayınları 10 Sınıf Matematik Ders Kitabı ÇözümleriMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı CevaplarıMEB Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 80MEB Yayınları 10. sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 80Meb Yayınları 10. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 80Sayfa 80

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.