Ekmek İsrafı

27.03.2020
86
A+
A-

Ekmek İsrafı

Ekmek İsrafı

Günlük ekmek israfı ne kadar?

Devlet Plânlama Teşkilatı (DPT) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) raporlarına göre Türkiye’de temel besin, ekmek ve diğer tahıl ürünleridir. Günlük enerjinin ortalama %45’i sadece ekmekten, %58’i ise ekmek ve diğer tahıl ürünlerinden sağlanmaktadır.

Sofralarımızın vazgeçilmez besin maddesi olan ekmek, karbonhidrat ve protein kaynağı olarak beslenmede önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde kişi başına günde yaklaşık olarak 400-450 gr ekmek tüketilmektedir. Ülke genelinde kişi başına tüketilen enerji miktarının yaklaşık %45’i ve protein miktarının %47’si ekmekten sağlanmaktadır.

Tahıla dayalı beslenmenin hakim olduğu ülkemizde her yıl yaklaşık 44 milyar adet ekmek üretilmekte ve üretilen ekmeğin yaklaşık 40 milyar adedi tüketilmektedir. 4 milyar adeti ise israf edilmektedir. İsraf edilen ekmek, ülke ekonomisini yılda yaklaşık 700 milyon dolar zarara uğratmaktadır.

Ekmek israfı önlenerek ülke kaynaklarının farklı alanlarda kullanılması sağlanabilir. Düşük gelir gruplarında ekmek tüketimi fazla olmasına karşın israf daha az olmakta, gelir düzeyi yükseldikçe ekmek tüketimi azalmakta ancak israf artmaktadır. Ekmeğin çöpe atılmasındaki faktörler; gereğinden fazla ekmek satın alınması, satın alınan ekmeğin uygun koşullarda saklanmaması ve kalitesinin düşük olması şeklinde sıralanabilir.

Günlük ekmek israfı ne kadar?

Ekmek İsrafıGünlük Ekmek İsrafıGünlük Ekmek İsrafı Ne Kadar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.