DOLAR 9,7497
EURO 11,3367
ALTIN 564,079
BIST 1482,5
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu

Diz ile kalça arasındaki kemikte kırık varsa yaralıya aşağıdakilerden hangisi uygulanır?

Diz ile kalça arasındaki kemikte kırık varsa yaralıya aşağıdakilerden hangisi uygulanır?
07.01.2020
838
A+
A-

Diz ile kalça arasındaki kemikte kırık varsa yaralıya aşağıdakilerden hangisi uygulanır?

A) Üzerine bastırılarak yürütülür.
B) Oturtularak atelle tespit edilir.
C) Sırtüstü yatırılarak iç ve dış yanlardan atelle tespit edilir.
D) Kan dolaşımını engellemeyecek şekilde turnike uygulanır.

C seçeneği Sırtüstü yatırılarak iç ve dış yanlardan atelle tespit edilir doğru cevaptır.

Femur Kemiği Kırığı İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir?

 • Hastaların / hastaların ilk muayenesi yapılmalı (ABCDE) temel yaşam desteği yada ileri yaşam desteği ihtiyacı belirlenmelidir.
 • Mutlaka çift IV erişim sağlanmalı (Mümkün ise 18 gauge ve daha geniş kanüller kullanılarak) ve uygun sıvı replasmanı planlanmalıdır. Bu amaçla 1,5 2 litre %0,9 izotonik NaCl veya Ringer Laktat solüsyonu 15-20 dakikada gidecek şekilde gönderilebilir.
 • Hastaların kan basıncı  monitörizasyonu yapılmalı sürekli takip edilerek hemodinami gözlenmelidir. Hipovolemi ye karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Hastanın ikinci muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Femur yaralanmaları yüksek enerjili yaralanmalar sonucu ortaya çıktığı için eşlik eden seconder yaralanmaların oluşma ihtimali yüksektir. Hastaların spinal immobilizasyonu yapılmalıdır.
 • Hastalara gerekirse oksijen başlanmalı, puls oksimetre yardımı ile SpO2 düzeyi takip edilmelidir.
 • Hastanın kardiyak monitörizasyonu yapılmalıdır.
 • Femur üzerindeki açık yaralar uygun malzemelerle kapatılmalı ve kanama kontrolü yapılmalıdır. Özellikle açık femur kırıklarında enfeksiyon ihtimali gözardı edilmemelidir.
 • Yaralanan ekstremitenin immobilizasyonu, ekstremitenin tamamını kapsayacak şekilde yapılmalıdırFemur cisim kırığı (femur gövdesi – femur şaftı) kırıklarında bu amaçla “Hare traksiyon ateli (Thomas traksiyon ateli)” kullanımına engel bir durum yada yaralanma yok ise mutlaka kullanılmalıdır. Femur boyun ve femur başı fraktürlerinde, “Hare traksiyon ateli (Thomas traksiyon ateli)” uygulaması kontraendikedir. Bu yaralanmalarda immobilizasyon mutlaka pelvisi de içermelidir. Vakum sedye kullanımı bu tür hastaların immobilizasyonunda ve transportunda oldukça faydalı ve konforlu olabilmektedir.
 • Ağrı kontrolü, KKM onayı ile gerekli ise yapılabilir. Bu amaçla opioidler (Aldolan amp), NSAİ (Diklofenak) ajanlar kullanılabilir.
 •  Transport sırasında da travmaya maruz kalan ekstremitenin hareketi mümkün olduğunca kısıtlanmalıdır.
 • Hastanın vital bulguları sürekli takip edilerek, uygun merkeze transportu sağlanmalıdır.

Diz ile kalça arasındaki kemikte kırık varsa yaralıya aşağıdakilerden hangisi uygulanır?

Diz ile kalça arasındaki kemikte kırık varsa yaralıya aşağıdakilerden hangisi uygulanırEhliyet Sınavı Çıkmış İlk Yardım SorularıFemur Kırığı İlk Yardım Uygulamaları Nelerdir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.