DOLAR 8,2443
EURO 10,0475
ALTIN 486,001
BIST 1441,33
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Açık

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları
25.02.2020
322
A+
A-

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları

Yandaki etiketler bir marketteki iki farklı marka unun satış fiyatlarını göstermektedir. Unların birim fiyatları dikkate alındığında hangi marka unu tercih etmemiz gerektiğini bulalım.

A Marka UnB Marka Un
2 kg’lık paket 8,4 TL 3 kg’lık paket 12,9 TL

Öncelikle her iki marka unun 1 kilogramının fiyatının kaç TL olduğunu bulalım.

A Marka Un Fiyatı : Un Miktarı
= 8,4 : 2
= 4,2 TL
1 kg A Marka Un 4,2 TL’dir.

B Marka Un Fiyatı : Un Miktarı
= 12,9 : 3
= 4,3 TL
1 kg B Marka Un 4,3 TL’dir.

Bu durumda birim kg fiyatı daha ucuz olan A marka unu tercih etmemiz gerekir. Karşılaştırma yapabilmek için birim kg fiyatı dışında herhangi bir miktar da kullanılabilir. Örneğin her iki marka unun 6 kg’ının kaç TL olduğu hesaplanarak da karşılaştırma yapılabilir.

Çözüm Sende

1) 5 litre zeytinyağının fiyatı 95 TL’dir. 1 litre zeytinyağı kaç TL’dir?

5 litre zeytin yağı 95 ise 1 litre fiyatını bulmak için fiyat/miktar yapmalıyız.
= 95 : 5
= 19 TL
1 litre zeytin yağı 19 TL’dir.

2) 120 km’lik yolda 8 litre benzin tüketen bir araç, 1 litre benzinle kaç km yol gider?

8 litre ile 120 km yol yapıyorsa 1 litre kaç km yapacağını bulmak için yol/miktar yapmalıyız.
= 120 : 8
= 15 km
1 litre benzin ile 15 km yol yapar.

3) Markete deterjan almaya giden Rasim, aynı marka deterjanın farklı kilogramlarda paketlenerek üç ayrı seçenekle satışa sunulduğunu görmüştür. Rasim, aşağıdaki seçeneklerden hangisini alırsa daha ekonomik bir alışveriş yapar?

A Seçeneği3 kg’lık paket 10 TL
B seçeneği5 kg’lık paket 17 TL
C seçeneği2 kg’lık paket 7 TL

Her seçeneğin 1 kg’lık fiyatlarını bulmalıyız.

A Seçeneği
= 10/3
= 3,3 TL

B Seçeneği
= 17/5
= 3,4 TL

C Seçeneği
= 7/2
= 3,5 TL

Buna göre en uygun ve en ekonomik seçenek A seçeneği olacaktır.

4) Yandaki tablo A marka çikolatanın üç farklı marketteki fiyatlarını göstermektedir. Hangi marketteki çikolatanın fiyatı daha uygundur?

A Marka Çikolata A Marka Çikolata A Marka Çikolata
X MarketY MarketZ Market
48’li paket ₺24 60’lı paket ₺27 50’li paket ₺21

Her marketteki 1 adet çikolatanın fiyatını bulalım. Bunun için fiyat/miktar yapalım.

X Market
= 24/48
= 0,5 TL
1 adet A marka çikolata 0,5 TL

Y Market
= 27/60
=0,45 TL
1 adet A marka çikolata 0,45 TL

Z Market
= 21/50
= 0,42 TL
1 adet A marka çikolata 0,42 TL

Z marketteki A marka çikolata en uygun olarak satılmaktadır.

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları

7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 145 MEB Yayınları7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri MEB Yayınları7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 145 MEB Yayınları7. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 145 MEB YayınlarıMatematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMEB YayınlarıSayfa 145

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.