DOLAR 7,4197
EURO 8,9797
ALTIN 437,51
BIST 1462,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 5°C
Çok Bulutlu

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları
16.12.2019
351
A+
A-

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

14) Uluslararası Yüzme Federasyonunun (FINA) standartlarına göre uygun bir yüzme havuzunun ölçüleri: Boy 50 m, en 25 m ve derinlik 5 m olmalıdır. Bu ölçülere sahip bir yüzme havuzunu, görevli 3 m yüksekliğine kadar suyla dolduruyor. Havuzun boş kalan kısmının hacmini bulunuz.

Havuzun Tamamı :
= 50 * 25 * 5
= 1250 * 5
= 6250 m³

3 metre yükseklikle su dolu havuz :
= 50 * 25 * 3
= 1250 * 3
= 3750 m³

Boş Kısım :
= 6250 – 3750
= 2500 m³

15) Çiftçi Hasan, buğdaylarını koymak için kare prizma şeklinde bir ambar yaptırıyor. Ambarın hacmi 150 000 dm³ tür. Taban ayrıtı 5 m olan ambarın yüksekliğini bulunuz.

150000 dm³ = 150 m³
5 * 5 * h = 150
25h = 150
25h/25 = 150/25
h = 6 m

16) Yandaki tabloda üç musluğun bir saatte akıttıkları su miktarları veriliyor. Aynı havuzu dolduran bu üç musluk 4 saat açık bırakıldığında havuzun yarısı doluyor. Buna göre havuzun tamamı kaç L su alır?

MuslukSu Miktarı (m³)
115
28
310

4 saat açık bırakılınca;
1. Musluk = 4 * 15 = 60
2. Musluk = 4 * 8 = 32
3. Musluk = 4 * 10 = 40
Toplam = 60 + 32 + 40 = 132 L
Havuzun Yarısı = 132 L
Havuzun Tamamı = 132 * 2 = 264 m³
264 m³ = 264000 L

17) Bir bardak 200 mL sıvı aldığına göre 300 bardak kaç mL sıvı alır?

= 200 * 300
= 60000 mL

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları
6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

18) Osman Bey ve ailesi bir ayda 15 000 L su tüketiyor. Şehir suyunun metreküpü 80 kuruş olduğuna göre Osman Bey’in kaç lira su faturası ödeyeceğini bulunuz.

15000 L = 15 m³
= 80 * 15
= 1200 kuruş
1200 kuruş = 12TL

19) Emine Hanım’ın kazanı 120 L su alıyor. Tarhana yapmak için Emine Hanım kazanın yarısına kadar ayran koymak istiyor. Hacmi 30 000 cm³ olan bakraçla kaç seferde Emine Hanım’ın kazanı yarısına kadar dolduracağını bulunuz.

= 120 / 2
= 60 L
60 L = 60 dm³

30 000 cm³ = 30 dm³
= 60 / 30
= 2 seferde doldurur.

20) Taban ayrıtlarının uzunluğu 2 m ve 3 m, yüksekliği 4 m olan dikdörtgenler prizması şeklindeki bir su deposunun tamamı su ile doludur. Bu depodaki su, hacmi 40 litre olan bidonlardan en az kaç tanesini doldurur?

A) 60
B) 360
C) 480
D) 600

Hacim = 2 * 3 * 4
Hacim = 6 * 4
Hacim = 24 m³
24 m³ = 24000 L

= 24000 / 40
= 600

D seçeneği 600 doğru cevaptır.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Öğün Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 347 Öğün Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Öğün Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 347 Öğün Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 347 Öğün YayınlarıMatematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıÖğün YayınlarıSayfa 347