DOLAR 7,459
EURO 9,0606
ALTIN 443,64
BIST 1565,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Parçalı Bulutlu

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları
19.11.2019
298
A+
A-

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

1. Semra’nın 9 taksitle aldığı kazağın fiyatı 53,9 TL ise kazağın bir taksit tutarını tahmin ediniz.

53,9 : 9
= 5,98 TL

2. Ali 36,9 kilogram, Kemal 28,5 kilogram, Rahime 33,1 kilogram ve Zeynep 25,3 kilogramdır. Bu dört arkadaşın ağırlıkları toplamını tahmin ediniz.

Tahmini Ağırlıklar :
Ali = 37 kg
Kemal = 29 kg
Rahime = 33 kg
Zeynep = 25 kg

37 + 29 + 33 + 25 = 124 kg

3. Emir, cep telefonunda kullanacağı yeni hat için bir araştırma yapıyor. Emir’in araştırması sonucu ulaştığı telefon operatörlerinin ücret tarifeleri şu şekildedir:

A operatörü → 20 dakikalık konuşma paketi: 39,9 TL
B operatörü → 40 dakikalık konuşma paketi: 80,1 TL
C operatörü → 60 dakikalık konuşma paketi: 119,1 TL

Emir için hangi operatörün daha uygun olduğunu tahmin ediniz.

Fiyatları çıkaralım :

A operatörü
20 dakika 39,9 TL
40 dakika 79,8 TL ( 39,9 * 2 )
60 dakika 119,7 TL ( 39,9 * 3 )

B operatörü
20 dakika 40,05 TL ( 80,1 : 2)
40 dakika 80,1 TL
60 dakika 120,15 TL ( 40,05 * 3 )

C operatörü
20 dakika 39,7 TL ( 119,1 : 3 )
40 dakika 79,4 TL ( 39,7 * 2)
60 dakika 119,1 TL

En uygun operatör C operatörüdür.

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları
6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 185 MEB Yayınları

4. Esin Hanım, şarküteriden kilogramı 19,90 TL’ye 3 kg peynir alıyor. Şarküteriye 100 TL veren Esin Hanım’ın para üstü olarak kaç TL alacağını tahmin ediniz.

19,90 * 3 = 59,7 TL ( 3 kg peynir fiyatı )

100 – 59,7 = 40,3 TL para üstü alacaktır.

5. Saatte 5,01 litre su damlatan musluğun günde kaç litre su israfına neden olacağını tahmin ediniz.

1 gün 24 saat
5,01 * 24
= 5 * 24
= 120 litre israfa neden olur.

Gerçek Sonuç = 120,24

6. Diyetisyen kontrolünde zayıflamaya çalışan Ekrem ayda 0,9 kg veriyor. Ekrem’in bir yılda kaç kilogram verebileceğini tahmin ediniz.

1 yıl 12 ay

0,9 * 12

12 * 1 = 12 kilo verecektir.

Gerçek Sonuç = 10,8 kilo

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.