DOLAR 9,4494
EURO 11,0187
ALTIN 541,307
BIST 1455,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Az Bulutlu

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları
26.12.2019
964
A+
A-

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

1) 15 litre sütten 2,5 kg peynir elde eden Fatma teyze, bu peynirlerin kilogramını 5,75 liraya satmaktadır. Buna göre Fatma teyze:

a) 450 litre sütten kaç kg peynir elde eder?

= 450 : 15
= 30

= 30 . 2,5
= 75 kg

b) 86,25 lira kazanmak için kaç kg peynir satmalıdır?

= 86,25 : 5,75
= 15

= 15 . 2,5
= 37,5 kg

2) Kenan Bey’in ekim ayında doğal gaz faturası 92,32 lira, elektrik faturası ise 72,43 lira gelmiştir. Kenan Bey’in 150 lirası olduğuna göre faturaları ödemek için kaç liraya daha ihtiyacı vardır?

= 92,32 + 72,43
= 164,75

= 164,75 – 150
= 14,75 liraya daha ihtiyacı vardır.

3) Kilogram fiyatı 8,90 lira olan zeytinden 0,5 kg satın alan Semra Hanım’ın ödeyeceği tutar kaç liradır?

0,5 demek 1/2 demektir.
= 8,90 : 2
= 4,45 lira

4) Anne, baba ve iki çocuktan oluşan bir ailenin boy uzunlukları yukarıda verilmiştir. Buna göre bu ailenin boy uzunluklarının toplamı kaç metredir?

= 1,75 + 1,59 + 1,35 + 1,28
= 3,34 + 2,63
= 5,97 metre

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları
6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

5) 25 tane karpuzun 10 tanesi 5,45 liradan, kalanı ise 6,25 liradan satıldığında kaç lira kazanılır?

A) 136,25
B) 156,25
C) 148,25
D) 144,25

C seçeneği 148,25 doğru cevaptır.

= 10 * 5,45
= 54,5 lira

= 15 * 6,25
= 93,75

= 93,75 + 54,5
= 148,25

6) Bir tırtıl 3,24 metre uzunluğundaki ağacı tırmanacaktır. Tırtıl, dakika başı 0,06 metre yol aldığına göre yerden ağacın tepesine kaç dakikada ulaşır?

A) 27
B) 36
C) 45
D) 54

D seçeneği 54 doğru cevaptır.
= 3,24 / 0,06
= 324 / 6
= 54

7) 15 tanesi 26,25 lira olan bir çikolatanın tanesi kaç liradır?

A) 1,75
B) 2,75
C) 3,75
D) 4,75

A seçeneği 1,75 doğru cevaptır.
= 26,25 / 15
= 1,75

8) 100 km’de 5,6 litre benzin tüketen bir otomobilin deposunda 2,4 litre benzin vardır. Bu aracın 300 km yol gidebilmesi için kaç litre benzine daha ihtiyacı vardır?

A) 11,8
B) 14,4
C) 15,4
D) 16,8

B seçeneği 14,4 doğru cevaptır.
= 5,6 . 3
= 16,8

= 16,8 – 2,4
= 14,4

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları

6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 116 MEB Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri MEB Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 116 MEB Yayınları6. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 116 MEB YayınlarıMatematik Ders Kitabı Çözümleri ve CevaplarıMEB YayınlarıSayfa 116

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.