5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları
5) Bir kalem fabrikasında hazırlanan her bir kolide 12 kutu vardır. Her bir kutunun içinde 36 adet kalem bulunmaktadır. Bu fabrikadan 32 koli satın alan bir kişi kaç adet kalem satın almıştır?
32 * 12 = 384 kutu
384 * 36 = 13824 kalem satın almıştır.
6) Her bir satış sorumlusunun 8 farklı üründen sorumlu olduğu bir mağazada toplam 63 satış sorumlusu bulunduğuna göre bu mağazada en çok kaç farklı ürün vardır?
63 * 8 = 504
7) Veysel 748 x 109 işlemini yandaki gibi yapmıştır. Veysel’in yaptığı işlemde hata var mıdır? Hata varsa düzeltiniz.
109 sayısının onlar basamağı yani 0 ile çarpımı toplamaya yazmadığı için toplam yanlış çıkmıştır.
748 * 109 = 81532
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları
8) Aşağıdaki tabloda verilen işlemlerin sonuçlarını tahmin ediniz. Tahmininizi gerçek sonuçla karşılaştırınız.

İşlem | Tahmini Sonuç | Gerçek Sonuç | Fark |
63*29 | 60*30=1800 | 1827 | 27 |
173*29 | 170*90=15300 | 16089 | 789 |
9) Aşağıda verilen işlemleri uygun stratejilere göre zihinden yapınız. İzlediğiniz adımları yazınız.

23*8 =
20*8 = 160
8*3 = 24
160+24= 184
96*5
90*5 = 450
6*5= 30
450+30 = 480
17*18
20*18 = 360
3*18= 54
360-54 = 306
56*9
56*10 = 560
560-54 = 504
23*12
23*10 = 230
23*2 = 46
230+46 = 276
10)İki yolcu otobüsü firmasının bilet fiyatları ve yolcu kapasiteleri yandaki tabloda verilmiştir. Otobüsler tam dolu şekilde sekizer sefer yaptıklarında hangi otobüs firmasının geliri daha fazla olur?
A Firması | B Firması | |
Koltuk Sayısı | 32 | 45 |
Bilet Fiyatı | 25 | 18 |
A Firması
32 * 25 = 800
800 * 8 = 6400
B Firması
45 * 18 = 810
810 * 8 = 6480
B firmasının geliri 80 lira daha fazla olur. 6480 – 6400 = 80
11)Sami 43 x 12 işlemini yanda verilen tablodaki gibi zihninden yapmıştır. Sami’nin yaptığı işlemde hata var mıdır? Hata varsa düzeltiniz.
Hata vardır.
43 * 10 = 430 ilk adım olacaktır.
43 * 2 = 86 ikinci adım.
430 + 86 = 516 üçüncü adım olacaktır.
43 * 12 = 516
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları
5. Sınıf, 5. Sınıf Matematik, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları MEB Yayınları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 57 MEB Yayınları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri MEB Yayınları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri MEB Yayınları Sayfa 57, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri Sayfa 57, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları MEB Yayınları, 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları MEB Yayınları Sayfa 57, Matematik Ders Kitabı Cevapları, Matematik Ders Kitabı Çözümleri, Matematik Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları, MEB Yayınları, Sayfa 57